‘Leyla Güven’in onurlu direnişini selamlıyoruz’

‘Leyla Güven’in onurlu direnişini selamlıyoruz’

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridi protesto etmek için başlattığı açlık grevine ilişkin açıklama yapan Tutsakların Sesi Platformu, Leyla Güven’in direnişini selamladığını belirtti.*

Tutsakların Sesi Platformu olarak; DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridi protesto etmek için başlattığı açlık grevinin 38. gününde yoluna kararlıca devam ediyor. Bu haklı ve meşru mücadelenin tarafı olduğumuzu belirtiyor ve onurlu direnişi selamlıyoruz.

Onlarca yıldır, İmralı Adası’nda katı tecrit altında tutulan Sayın Öcalan’dan yıllardır haber alınamıyor. Avukatları ve ailesiyle görüştürülmüyor. Bu durum kaygı vericidir. Faşist Türk devletinin Öcalan’a uyguladığı tecrit saldırısı, Kürt halkımıza yönelik sömürgeci topyekûn imha saldırısının, Türkiye’deki devrimci ve ilerici harekete yönelik tasfiye saldırısının bir parçasıdır. Tecrit saldırısı, faşizme teslim olmayan, insanlık onurundan, özgürlükten yana olan işçilere, aydınlara, gazetecilere, kadınlara, gençlere yönelik bir saldırıdır.

Faşist Türk Devletinin Öcalan’a uyguladığı tecrit saldırısı, bütün insan hakları sözleşmelerini, uluslararası hukuku yok saymaktadır. Türkiye’de 12 Eylül faşist darbesinden beri tecrit bir işkence yöntemi olarak kullanılmaktadır. Tecrit bir insanlık suçudur. Bu duruma müdahale etmeyen; Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi, Diktatör Erdoğan’ın suç ortağıdır. İnsan Hakları Haftasında bile bu durumu dile getirmeyen herkesi göreve çağırıyoruz.

Hapishanelerde her türlü hak gasplarına ve tecrite karşı mücadele etmek herkesin insanlık görevidir. Leyla Güven’in tecride karşı başlattığı bu eylemi sahiplenerek büyütmek bizlerin görevidir. Topyekün saldırıya karşı birleşik mücadeleyle karşı koyuştan başka çare yoktur. Kurtuluş ve kazanımlarımızın tek yolu burdan birlikte mücadeleden geçmektedir.

Halka halka genişleyen açlık grevleri Avrupa’da da yaygınlık kazandı. Bu eylemin tüm devrimci ve ilerici güçler tarafından sahiplenilmesi ve her yanıyla büyütülmesi gerekir. Avrupa’da yasayan Kürdistanlıların KCDK-E öncülüğünde tecride karşı başlattıkları açlık grevlerini selamlıyor ve destekliyoruz. Sayın Öcalan ve tüm devrimci politik tutsaklar üzerindeki tecrite derhal son verilmelidir.

TUTSAKLARIN SESİ PLATFORMU AVRUPA

 

* Teknik nedenle elimize geç ulaşan açıklamayı gecikerek yayınladık. Özür dileriz..