Leyla Halid, açlık grevindeki Leyla Güven’i ve vekilleri ziyaret etti

Leyla Halid, açlık grevindeki Leyla Güven’i ve vekilleri ziyaret etti

FHKC Politbüro üyesi Leyla Halid, 159 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’i evinde ziyaret etti. Leyla Halid, Leyla Güven’in ardından açlık grevindeki HDP milletvekillerini ziyaret etti.

15 Nisan 2019 – Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Politbüro üyesi Leyla Halid, 159 gündür açlık grevi eyleminde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’i evinde ziyaret etti. Halid’e, TJA üyesi Ayşe Gökkan ve Gülcihan Şimşek ile HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz eşlik etti.

Halid ve beraberindekileri, Güven’in kızı Sabiha Temizkan karşıladı. Ziyaretinden dolayı Halid’e teşekkür eden Güven, yaşadığı sağlık sorunlarından fazla konuşamayacağını dile getirdi.

‘DÜNYA SESİMİZİ DUYMUYOR’

Ziyaret sırasında Leyla Güven, Leyla Halid’e şunları söyledi:
“Baş göz üstüne geldiniz. Çok mutlu oldum. İsmin her zaman Kürt özgürlük mücadelesinde vardı. Fazla konuşamıyorum. Kusuruma bakmayın. Ama şunu şöyle istiyorum. Biz, haklı olan Filistin ve Kürt halkıyız. Bir gün mutlaka kazanacağız. 21’inci yüzyılda Filistin ve Kürt halkı, hakları için açlık grevindeler. Dünya sesimizi duymuyor. Sayın Öcalan 20 yıldır tek başına tecrittedir. İnsan hakları savunucuları nerededir ve neden seslerini çıkarmıyor? Çağrımız onlaradır.

BENİM İÇİN ŞEREFTİR

“Bugün sen geldin ve senden de farklı bir güç aldım. Çok mutlu oldum ve mutlaka kazanacağız. Dünya savaşını biz çıkarmadık, ama biz kadınlar bu savaşı durduracağız. Kürt kadınları, Leyla Halid ve Leyla Kasım gibi birçok kadını tanıdı. Bugün de direniyoruz, şimdi sen de geldin her iki Leyla birbirimize el vererek kazanacağız. Kimse bize ve Filistinlilere açlık grevlerini bırakmamızı istemesin, egemen güçlere bu baskı ve zulümlerinden vazgeçmesini söylesinler. Kürtler de Filistinliler de dünya halkları bir yaşam sürdürsünler. Ben bu yolda ölsem de benim için bir şereftir. Bu halkı için bir şey yapmam benim için mutluluktur. Çok çok teşekkür ediyorum.”

‘SİZİNLEYİZ’

Güven’in konuşmasından sonra söz alan Leyla Halid ise şunları dile getirdi:
“Sizinle buluşmak benim için çok sevindirici. Bu mücadelede senin bizle devam etmeni istiyoruz. Sen güçlüsün. Sen bizle olduğunda biz daha güçlü olacağız. Ben de çok mutluyum. Genel Sekreterimiz sevgilerini ve saygılarını gönderdi. Şimdi o da cezaevinde. 13 yıldır cezaevinde. Yoldaşlarımız diyor ki; güçlü olsun biz de onunlayız. Yüzlercesi, binlercesi şu an açlık grevinde. Tabi siz de şu an açlık grevindesiniz.

DİRENİŞTEKİ KADINLARIZ

“Seninle görüşmek benim bir görevimdir. Çünkü hepimiz direnişteki kadınlarız, mücadeledeki kadınlarız. Biz elimizdeki her şeyi kullanıyoruz, yüzleşmek için. Ama aynı zamanda biz geleceğimiz, çocuklarımız için yaşamak zorundayız, bunu zorlamak zorundayız. Hala seçtiğimiz yolda bizim yürümemiz gerekiyor. Özgürlüğe ve zafere giden yolda yürümemiz gerekiyor. Halkımızın özgürlüğüne ve zaferine giden yolda. Aynı zamanda sesimiz birçok yere de yayıldı, birçok barışçıl yere de yayıldı. Filistin ve Kürtlerin de açlık grevlerinde destek aldılar.”

Ziyaret sonrası dışarıda basın mensuplarına açıklamada bulunan Halid ve beraberindekiler, HDP Diyarbakır İl Örgütü’nde 3 Mart’tan beri süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeki HDP’li Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ı ziyaret etmek üzere yola çıktı.

Leyla Halid açlık grevindeki milletvekillerini ziyaret etti

FHKC Politbüro üyesi Leyla Halid, Leyla Güven’in ardından açlık grevindeki HDP milletvekillerini ziyaret etti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Politbüro üyesi Leyla Halid, İmralı tecridine karşı 159 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’i evinde ziyaret ettikten sonra açlık grevindeki HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ı ziyaret etti. Milletvekilerinin açlık grevi direnişlerini sürdürdüğü HDP İl binasına gelen Leyla Halid, bir araya geldiği milletvekilleri ile sohbet etti.

Filistin ve Türkiye’de benzer uygulamaların olduğunu dile getiren Halid, bu uygulamalara karşı hapishanelerde başlatılan açlık grevi eylemlerinin de ilk olmadığını belirtti.

‘AÇLIK GREVLERİ ÖZGÜRLÜĞE ÇAĞRIDIR’

Türkiye’ye daha önce yaptığı ziyareti sırasında da hapishanelerde açlık grevi eylemlerinin olduğunu anımsatan Halid, “Özgürlük istiyorlardı. Aynı zamanda açlık grevinin kendisi özgürlüğe çağrıdır. Leyla Güven ile görüştüm. Çok güçlü bir kadın. Kendimi ona karşı bir sorumluluğum var gibi hissettim. Leyla Güven, yoldaşlarını korumak ve bu durumu protesto etmek için yaşamını ortaya koyuyor. Bunu özellikle Sayın Öcalan için yapıyor. Mesajı tüm dünyaya yayıldı” diye belirtti.

Kamuoyunun açlık grevi eylemcilerini ve taleplerini desteklediğini dile getiren Halid, “Leyla Güven de sizler de açlık grevine girdiniz ve halkınız sizi destekliyor. Dünyadaki farklı organizasyonlar da sizi destekliyor. Hiçbir insan, bu insan hakları ihlallerini kabul edemez. Çünkü cezaevindeki insanlarla uğraşıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘UMARIM HÜKÜMET AÇLIĞIN SESİNİ DUYAR’

Leyla Halid, AKP/Saray iktidarının açlık grevi eylemlerine sessiz kalmasını eleştirerek şunları söyledi:
“Hükümet cevap vermedi ama en azından parlamento cevap vermeliydi. Umarım parlamentonuz bu ihlallere karşı olduğunu bildirecektir. Sizler de parlementersiniz, ben de parlamenterim. İsrail cezaevlerinde de çok sayıda parlamenterimiz var. O yüzden mücadelemiz ortak. Bu mücadeleyi devam ettirmemiz gerekiyor. Ama araçları değiştirmemiz gerekiyor. Umarım hükümet sesinizi duyar. Tüm halkımızdan size selamlar var. Açlığınızla hem bizimle hem tüm dünyayla konuşuyorsunuz. Öncelikle sağlığınızın iyi olmasını diliyorum. Umarım mücadelenizin sonuçlarını alırsınız.”

TEMEL: SESİMİZE SES KATTINIZ

Açlık grevindeki Tayip Temel ise Leyla Halid’in ziyaretinden oldukça memnuniyet duyduklarını ifade etti. Temel, “Kürtler, Leyla Halid’i yakından tanır. Kürtler mücadelenizi ve yürüttüğünüz uzun soluklu özgürlük çabanızı da çok iyi biliyor. Birçok yönüyle ortak bir kaderi paylaşıyoruz. Leyla Güven’i ve bizi ziyaret etmeniz, şüphesiz güç ve moral verdi. Sesimize ses kattınız” dedi.

‘KÜRT SİYASETİNİN EN ÖNEMLİ AKTÖRÜ TECRİT EDİLMİŞ’

Türkiye’de yasaların uygulanması amacıyla mücadele ettiklerini vurgulayan Temel, “Kürt siyasetinin en etkili ve önemli aktörü tecrit edilmiş durumda. Bu Türkiye’deki sorunları ağırlaştırıyor. Kürtler üzerindeki jenositi derinleştiriyor. Aslında sorunların çözümü gecikiyor ve savaşın derinleşmesine neden oluyor. Bu yüzden tecridin kalkması, birçok sorunun çözümü anlamına geliyor. Bu eylemle Kürtlerin halk olarak tecrit edildiği görüldü” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE TARİHİNİN EN KALABALIK AÇLIK GREVİ’

Taleplerinin hukuki olduğunun altını çizen Temel, şunları söyledi: “Türkiye tarihinin en kalabalık sayıdaki açlık grevi sürüyor. Hükümetin, parlamentonun duyarsızlığı biliyoruz ama mutlaka kazanacağımızı biliyoruz. Türkiye’de, Ortadoğu’da ve dünyanın her yerinde haklı olan, meşru olan halklar mutlaka kazanacak. Filistin halkı da dahildir.”

Yapılan sohbetin ardından Leyla Halid, açlık grevindeki milletvekilleri ile birlikte fotoğraf çektirdi.