Londra GİK-DER’de HDP ve Siyasal Süreç Paneli

Londra GİK-DER’de HDP ve Siyasal Süreç Paneli

Londra (09.07.2016) – AveG-Kon’a bağlı olarak Londra’da çalışmalarını yürüten Göçmen İşçiler Kültür Derneği (GİK-DER)’de, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Merkez Yürütme Kurulu üyesi Alp Altınörs ile Akademisyen Barış Mutluay’ın konuşmacı olarak katıldığı bir panel düzenlendi.

9 Temmuz Cumartesi günü düzenlenen panelin konusu “Türkiye ve Kürdistan’daki siyasal süreç, HDP’ye karşı yürütülen baskı politikaları ve Akademisyenlere yönelik baskılar”dı.

İlk olrak söz alan Altınörs,  Gezi direnişinden, Kobane ayaklanmasına Türkiye ve Kürdistan halklarının umudu olarak ortaya çıkan HDP gerçeğinin 7 Haziran seçimleriyle ete kemiğe büründüğünü, ama AKP ve Tayyip Erdoğan öncülüğündeki gerici, faşist çete ve devlet yapılanmasının buna Suruç ve Ankara katliamlarıyla cevap vererek, yenilgisini gizlemeye çalıştığını, başta Cizre, Sur, Şırnak ve Nusaybin olmak üzere toplu katliamlar yaptığını belirterek, demokrasi güçlerini yok etmek için bütün güçleriyle saldırdıklarını belirtti. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına da değinen Altınörs, gözaltı ve tutuklamalara da hazırlıklı olunmasını ama böyle bir durumda da tüm güçleriyle direneceklerini söyledi.

Akademisyen Barış Mutluay ise, Gezi sürecinde 250-300 kişiyle başladıkları yürüyüşün dakikalar içinde binlere döndüğünü belirterek, 7 Haziran ve Gezi direnişinin Türkiye’de yaşayan tüm halklar için olduğu gibi kendisi içinde umut olduğunu belirterek, iktidarın akademisyenler bildirisi sürecinde olduğu gibi aykırı bütün sesleri bastırmak için her türlü kirli yöntemi kullandığını söyledi.

Yaklaşık iki saat süren panel soru cevap bölümüyle sona erdi.

Londra Panel-1