Londra’da Binlerce Kişi Kürdistan İçin Yürüdü

Londra’da Binlerce Kişi Kürdistan İçin Yürüdü

Londra (06.03.2016) İngiltere’nin başkenti Londra’da, başta Sur ve Cizre olmak üzere Türk devletinin Kürdistan’daki saldırılarını protesto etmek ve Kürt halkıyla dayanışmak amacıyla yapılan eyleme 10 bin insan katıldı. Haftalar süren yoğun hazırlık çalışmalarından sonra bugün yapılan eylem yoğun ilgi gördü.

“Kürtlere Yönelik Savaşı Durdur, Sessizliği kır” şiarıyla organize edilen miting için insanlar saat 12:00’de BBC binası önünde toplanmaya başladı. Britanya’nın birçok şehrinden katılımın olduğu eyleme onlarca sivil toplum örgütü, akademisyen, milletvekili ve çok sayıda sol sosyalist grup katıldı. Eylem BBC binası önünde yapılan konuşmalar ile başladı.

Yapılan konuşmalarda Kürt halkına yönelik Türk devletinin saldırılarının derhal sonlandırılması ve uluslararası basın kuruluşlarının bu saldırılar karşısında sessizliğini kırması çağrısı yapıldı.

Yapılan konuşmalardan sonra sayısı on bini bulan kitle yürüyüşe geçti. Yabancı Kürt dostlarının yoğun katılımı dikkat çekerken, yüzleri kapalı siyahlar giymiş Anarşistler büyük bir grupla eyleme katılarak destek verdi. Hafta sonu olması nedeniyle Londra merkezinin çok kalabalık olması ile beraber eylem büyük dikkat çekti.

Londra’nın en ünlü meydanlarından birisi olan Trafalgar Meydanına ulaşan kitle, burada bir miting düzenledi. Koca meydanı dolduran binlerce kişi hep bir ağızdan, “Terörist Türk Devleti, Kürdistan’daki katliamlara son” şeklinde sloganlar attı.

16

Trafalgar meydanında yapılan mitingde, milletvekilleri Natalieb McGaryKate Osamor, Yeşiller Partisi lideri Natalie Bennett,  FBU sendikası direktörü Matt Wrack, Faşizme karşı birleş organizasyonundan Weyman Bennett, Stop The War Coalition’dan Lindsey German, RMT sendikasından Steve Hedley, İnsan hakları savunucusu Margaret OwenPeter Tachell, yaşamını yitiren YPG savaşçısı Eric Scurfield’in babası Chris Scurfield, İngiltere Kürt öğrencileri birliklerinden Elif Sarican, Roj Women’dan Berfin Kurban gibi isimlerin de arasında bulunduğu 30’dan fazla konuşmacı mitingde kitleye seslendi.

2

“Stop the war on Kurds” şiarıyla yapılan eylemin hazırlık komitesinden Mark Campbell ilk konuşmayı yaptı. Campbell konuşmasında şunları belirtti; “Cizre’de üç bodrumda çocuk ve kadınların da bulunduğu yüzlerce kişi canlı bir şekilde yakıldı. Aynı şekilde yine Sur, Nusaybin, Silopi, İdil ve Dargeçit’te yüzlerce Kürt katledildi. Milyonlarca insan yerlerinde göçertildi. Batı bu vahşete sessiz kalmaktadır. Bu sessizliğin kırılması için bugün binlerce kişi bir araya geldik. Bu dayanışmamız yeni katliamların önüne geçebilir”.

Katliamları Durdurun

İskoç milletvekili Natalie Macgarry: “Geçen hafta Diyarbakır’daydım. Devletin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındım. Bugün Kürt halkıyla dayanışmak için buradayız ve bundan sonra da her alanda elimizden geleni yapacağız. Kürt halkı barış istiyor, Kürt halkı barışı hak ediyor. Saldırıları durdurun, sessizliği kırın, katliamı durdurun” dedi.

Kürtlere Adalet Çağrısı

İşçi Parti milletvekili Kate Osamor İşçi parti genel başkanı Jeremy Corbyn’nin mesajını okudu: “Bugün burada sizlerle olamadığım için üzgünüm. Bugünkü eyleminize dayanışma mesajımı göndermek istedim. Kürtler Ortadoğu’da büyük saldırı altında. Son haftalarda Türk devletinin saldırılarını yakından endişeyle takip ediyoruz. Bu saldırıların acilen durdurulması ve Türk devletinin barış görüşmelerine tekrar denmesi gerekir. Türk devleti tüm vatandaşlarının haklarına saygı göstermeli. Buradan bir kez daha Kürtler için adalet çağrısı yapıyoruz” dedi.

Dünyanın Kürtlerden Öğreneceği Çok Şey Var

YPG’li savaşçı Macheal:       Daiş’in tüm lojistik ihtiyaçları Türk devleti tarafından karşılanıyor. Kendi gözlerimle buna şahit oldum. Yediği yemeklerden tutalım, kullandıkları malzemeye kadar hepsi Türk yapımı. Daiş tüm petrolünü Türkiye üzerinden satıyor. Türkiye batının dostu değil. Türkiye Daiş’e karşı savaşanların dostu olamaz. Onlar orada açıkça Daiş’i destekliyor. Batıda cinsiyet eşitliğinin olduğundan bahsedilir. Rojava’ya gittikten sonra bunun doğru olmadığını gördüm. Esas cinsiyet eşitliği Rojava’da. Kürt kadınlarının nasıl mücadele ettiğini, savaştığını gördüm. Tüm dünyanın öğreneceği var Rojava’dan. Biji YPJ, Biji YPG”.

Türk Devleti Utanç Duymalı

Stop The War Coalition sekreteri Lindsey German: “Buradan Londra’daki Kürt toplumu olmak üzere, Türkiye, Suriye ve dünyanın farklı ülkelerinden yaşayan Kürtleri selamlıyorum. Türk devleti Kürtlere karşı yürüttüğü politikadan utanç duymalı. Bu ırkçılığa, faşizme karşı ‘tek savaş, tek mücadele’ demek için buradayım”.

Kürtleri Dinlemeliyiz

Yeşiller Partisi lideri Natalie Bennett: “İnsan haklarını ve demokrasiyi savunmak hepimizin geleceği için, ülkemizin güvenliği için önemlidir ve hepimizin daha güvenli bir dünyada yaşamasını sağlayacaktır. Türkiye’deki Kürtleri dinlemeliyiz, Suriye’deki Kürtleri dinlemeliyiz”.

Eylemde Pankart Çeşitliliği

Mitingde taşınan pankartlardan bazıları ise şunlardı; “Kürtler üzerindeki savaşı durdur, Sessizliği kır, Baskının olduğu yerde devrim görevdir, Türk devleti Daiş’i desteklemeye son ver, Çığlıkları duyun, işkenceyi görün, gerçekleri söyleyin, Faşizme sıfır tolerans, Demokratik Özerklik barışa giden yoldur, Durma, Kürdistan için yürü, katliamları durdur, Yaşamak direnmektir, sessizlik ölümdür, PKK’yi listeden çıkarın”.

6 Mart Yürüyüşünü Destekleyen Kurumlar şunlardı; Peace in Kurdistan Campaign, Campacc, Kurdistan National Congress (KNK), Day Mer, Türk Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi, Göçmen İşçiler Kültür Derneği (GIK-DER/RWCA), National Union of Teachers (NUT),  Public and Commercial Services Union (PCS),  National Union of Rail, Maritime and Transport Workers Union (RMT), Transport Salaried Staffs’ Association (TSSA), Trade Union Congress – International Section, Greater London Association of Trade Union Councils, Trade Unionist and Socialist Coalition (TUSC), National Shop Stewards Network, Unite Housing Branch,Unison Islington, Stop the War Coalition, People’s Assembly, Socialist Workers Party, Socialist Resistance, Plan C, Revolutionary Communist Group, Left Unity, Green Party, Kürt Halk Meclisi, Kurdish Community Centre,  Halkevi, Roj Women’s Assembly, Kurdish Students Union, Alliance for Workers Liberty (AWL), Anti-Fascist Network (AFN), National Campaign Against Fees and Cuts (NCAFC), Party of Free Life of Kurdistan (PJAK), Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi, Tohum Kültür Merkezi, Türk Eğitim Birliği, Britanya Alevi Federasyonu, Cemevi, Kaşanlılar Dayanışma Derneği, Tilkililer Dayanışma Derneği, Dersim-Der, Nurhak Kültür Evi, Paz-Der, Bozca-Der, Alxaslılar Derneği, Kırkısraklılar Dayanışma Derneği, Koçgirililer Derneği, CISDA Italian Coodination Suppoort for Afghan Women.

14

İvana, Londra sokaklarında ve miting alanında

Rojava’da MLKP saflarında ölümsüzleşen enternasyonal komünist savaşçı İvana Hoffman, ölüm yıldönümünde Londra’da anıldı. Ölüm yıldönümü nedeniyle çıkarılmış olan afişler, Londra’da yaygın olarak yapıldı. Ayrıca miting alanında kurulan çadır İvana’nın posterleriyle süslendi.

 

11

8 10 12 13