Londra’da Gençlik Örgütlerinden Suruç İçin Yürüyüş

Londra’da Gençlik Örgütlerinden Suruç İçin Yürüyüş

Londra (25.07.2015) – Urfa’nın Suruç ilçesinde SGDF üyesi 31 gencin yaşamını yitirdiği saldırıyı protesto etmek amacıyla başkent Londra’da yapılan eylemler devam ediyor. Britanya Demokratik Güç Birliği Gençliği tarafından Suruç katliamını protesto etmek amacıyla bugün de Londra merkezde büyük bir yürüyüş gerçekleştirildi. Başbakanlık önünde başlayan eylem Oxford Circus’ta bulunan BBC ana binası önünde sona erdi. Yaklaşık 5 saat süren eylemde, katliam lanetlenirken Daiş çeteleri ve Türk devleti protesto edildi.

Başbakanlık önünde bir araya gelen üç bin kişi, yaklaşık bir saat boyunca bulunduğu yerde eylem yaptı. Eyleme Britanya Demokratik Güç Birliği bileşenlerinin yanı sıra, aralarında Stop The War Coalition ve Anarşist hareketin de bulunduğu birçok kurum eyleme destek verdi. Türkiyeli ve Kürdistanlı kurum temsilcilerinin yanı sıra İşçi Parti Edmonton milletvekili Kate Osamor ve 5 ay boyunca Rojava’da YPG saflarında savaşan İngiliz vatandaşı Macer Gifford da katılarak bir konuşma yaptılar.

İlk konuşmayı Demokratik Güç Birliği adına İbrahim Avcıl yaptı. Rojava devrimini tüm güçleriyle sahiplemeye ve destek vermeye devam edeceklerini belirten Avcil saldırının bir amaçlarının da Roajava ile olan dayanışmayı kırmak olduğunu, ancak dayanışmayı daha da büyüterek yollarına devam edeceklerini ifade etti.

Savaş Karşıtı koalisyon kurucularından olan John Rees eylemde yaptığı konuşmada, İncirlik Havaalanı’nı savaş güçlerine açan Türkiye’nin, İngiltere’nin de katılımı ile mevcut kaos ortamının daha da derinleştirileceğini belirtti.

İşçi partisi milletvekili Kate Osamar, konuşmasında Suruç’taki yaşanan katliamla Türkiye’nin kaos ortamına sürüklenmeye çalışıldığını belirtti.

Özgür Genç Kadın adına Eylem Özcan, “Ölüme gülümseyerek giden Güneş’in çocuklarıyız ölmeyeceğiz” dedi.

Kobane’de YPG saflarına katılarak IŞİD’e karşı mücadele eden Macer Gifford Kobane’de verilen mücadele ile demokrasinin bekçileri olan YPG’ye destek verilmesi gerektiğini söyledi.

TUSC temsilcisi Jenny Sutton ise yaptığı konuşmada, Kürt mücadelesine destek verilmesi gerektiğini ve IŞİD’e karşı tüm demokrasi güçlerin ortak hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

Britanya Demokratik Güç Birliği Gençlik yapılanması adına konuşan Dilan Güven konuşmasında Suruç’taki yaşanan katliamla hayalleri sadece Kobane’de kütüphane ve çocuk parkı yapmak olan 31 Can’a kıyıldığını söyledi. Güven; Sivas’ta, Rojava’da yapılan katliamlar ile kimsenin yıldırılamayacağını mücadeleye devam edileceğini sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmalardan sonra kitle yürüyüşe geçti. Üzerinde İngilizce ‘Kobane’de Beraber savaştık, beraber inşa edeceğiz’ yazılı pankart ile beraber yürüyen kitle trafiği kapatarak Londra’nın en işlek ve kalabalık caddelerinden geçerek Oxford Circus’ta bulunan BBC televizyonu önüne kadar devam etti.

Yürüyüş boyunca Trafalgar Square, Picadilly ve Oxford Circus gibi şehrin en kalabalık meydanlarından geçilirken oturma eylemleri yaparak katliam protesto edildi.

BBC ana girişi önünde toplanan kalabalık yapılan televizyon yöneticileri ile yapılan pazarlık sonrası ana girişi açtı. BBC temsilcilerinin eylem ile ilgili yayın yapmayacağız açıklamasından sonra kitle tekrar ana girişi geliş gidişlere kapattı. Olay yerinde bulunan polisler kitleyi kapıdan uzaklaştırma girişimleri kitlenin kararlığı karşısında başarısızlıkla sonuçlandı.

İki saat boyunca BBC ana girişini bloke eden kitle BBC’nin tavrını da protesto etti. Eylem esnasında bazı anarşist grupların kapıyı zorlaması güvenlik ile eylemciler arasında kısa bir gerginlik yaşandı. Akşam altı ana haber bültenin başlamasıyla birlikte kitle gürültü yapma eylemi yaptı. Uzun bir süre gürültü çıkarma eylemi gerçekleştiren kitle tüm çevrenin dikkatini eylemin üzerine çekti.

Yaklaşık beş saatin ardından eylem sona erdi.

Taziye Çadırı açıldı

Bugün ayrıca Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenlerin yoğun yaşadığı bölgelerden olan Kuzey Londra’nın Manor House tren istasyonu önünde Gik-Der taziye çadırı açtı. Taziye çadırı gün boyunca ziyaretçi akınına uğradı.

Gik-Der Lokalinde yarında Suruç katliamında yaşamını kaybeden gençler için bir anma gerçekleşecek.

Londra yürüyüş-2Londra yürüyüş-3

Londra Taziye Çadırı