Londra’da Kadınlar 8 Marta Hazırlanıyor

Londra’da Kadınlar 8 Marta Hazırlanıyor

Londra ( 01.03.2016) – 8 Mart yaklaşırken Londra’da çalışmalarını yürüten kadın kurumları da hazırlıklarını sürdürüyor. Bu kapsamda 8 Marta çağrı için Londralı göçmen emekçi kadınlar bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

SKB’nin de aralarında bulunduğu dokuz kadın kurumunun oluşturduğu “Kürdistanlı ve Türkiyeli Kadınlar 8 Mart Platformu”, 1 Mart günü Gik-Der Lokalinde gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Özgürlük ve Direniş Ruhuyla Karşılıyoruz!” diyerek kadınları 8 Martta alanlara çağırdı.

Yapılan açıklamada; “Kadın  ve LGBTİ bireyler üzerindeki sömürü, baskı, hak ihlalleri erkek egemen sistem ve onun temsilcisi olan devlet tarafından her geçen gün giderek artmakta ve meşru görülmektedir. Kadın katliamları bizzat AKP hükümeti tarafından ve Diyanet bakanlığı tarafından yapılan fetvalarla meşrulaştırılmaktadır.

Bugün Bakure Kurdistan’da Kürt halkına karşı geliştirilen katliamlar karşısında gelişen direniş kadın öncülüğünde büyümekte ve bu direnişi kırmak isteyen AKP hükümeti Varto’da ve Cizre’de katlettiği kadınların çıplak bedenlerini teshir ederek direnişi kırmaya çalışmaktadır. bu gericilik ve barbarlığın teshiridir ve bunun karsısında biz kadınlar direnişimizi daha da büyütüyoruz ve çıplaklığımız özgürlüğümüzdür diyoruz.

Geçmiş tarihimizin öncüleri olan Clara Zetkin’ler, Rosa Luxemburg’lar ile bugünkü öncülerimiz Arin’ler ve nice adsız kadın kahramanlar aydınlık geleceğimizin yaratıcıları ve yol göstericileridirler. Onların izinde ve kadın rengiyle dokunmuş bir dünya umuduyla geleceğe direnişle yürüyoruz” denildi.

Bu yıl Londra’da 8 mart etkinlikleri çerçevesinde, “Kürdistanlı ve Türkiyeli Kadınlar 8 Mart Platformu” tarafından organize edilecek yürüyüşün ardından Cemevi’nde de bir panel gerçekleştirilecek.