Londra’da kesintilere karşı kitlesel yürüyüş

Londra’da kesintilere karşı kitlesel yürüyüş

LONDRA (22.06.2014)- İngiliz hükümetinin 2008 krizinden bu yana her geçen gün bir yenisini eklediği sosyal hak gaspları kesintilere karşı, sendikalar ve çeşitli sivil toplum kuruluşları bir protesto gösterisi gerçekleştirdi.

İngiliz hükümeti son yıllarda ağırlıklı olarak eğitim ve sağlık alanında kazanılmış haklara karşı sürekli bir saldırı halinde. Son yerel seçimlerde de hükümete karşı tepki kendisini göstermişti. İktidarın ortağı iki partinin de oy oranlarında düşüşler yaşandı. Toplumun her kesiminde kesintilere karşı bir hoşnutsuzluk büyüyor. Kesintilere karşı sendikalar başta olmak üzere çeşitli örgütler sürekli eylem halinde tepkileri dile getiriyorlar.

Büyük çoğunluğunu eğitim sendikalarından ve öğrenci sendikalarından oluşan yirmi bini aşkın kitle, öğlen saatlerinde BBC binası önünde toplanarak, 2,5 saatlik bir yürüyüşün ardından Parlamento binası önüne geldiler. Eğitim ve öğrenci sendikaları, katılımın ağırlıklı kesimi olurken işçi sendikalarının katılımı daha düşüktü. Ayrıca çeşitli parti ve gruplarlarında yürüyüşe ilgisi yoğundu.

Yürüyüş boyunca en büyük tepki eğitim ve sağlık alanında yaşanan kesintilere olurken, faşist partiler BNP ve EDL’de yürüyüşte protesto edildi. Ayrıca yürüyüşe bazı istasyonları kapanan itfaiye emekçileri de katılarak tepkilerini dile getirdiler.

Yürüyüş güzergahında bulunan Başbakanlık Binası ve Sağlık Bakanlığına ait bir binanın önünde duran yürüyüşçüler burada da alkışlarla,ıslıklarla ve sloganlarla tepkilerini sürdürdüler.

Parlamento Binası önünde ise sendikacılar, yazarlar, sinema oyuncuları ve gazetecilerden oluşan bir dizi konuşmacı söz alarak hükümetin yürüttüğü kesinti politikaları eleştirildi. Ayrıca 10 Temmuz’da eğitim emekçilerinin yapacağı grev duyurulurken, yaz aylarında ve sonbaharda kitle eylemlerinin devam edeceği bilgisi verildi.

Yürüyüş sırasında öğrenci sendikalarının yanı sıra geniş bir katılımcı kesim tarafından sosyalizm sloganları haykırıldı. “Kızıl Notalar” isimli müzik korosu toplanma yeri olan BBC Binası önünde dinleti sundu. Çeşitli şarkıların söylendiği dinletide koro, Enternasyonal Marşını da seslendirdi.

Toplumun her kesimini çok fazla etkileyen kesintilere karşı, çeşitli uluslardan göçmen emekçilerin protesto yürüyüşüne katılımı neredeyse sembolik kaldı.