Londra’da Kürtler ve dostları ayakta!

Londra’da Kürtler ve dostları ayakta!

 

LONDRA (07.10.2014)- Kobane’de çatışmaların şiddetlenmesi üzerine İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostları 36 saattir ayakta.

Dün geceyi eylemle geçiren Kürdistanlılar, sabah erken saatlerde ise Londra merkezde bulunan Amerikan büyükelçiliği önünde eylemdeydi. Başta ABD olmak üzere Uluslararası güçleri acil olarak harekete geçirmek amacıyla yapılan eylem, yağan aşırı yağmura rağmen uzun süre devam ettirildi.

ABD büyükelçiliği önünde eylem yapılırken, Londra’daki en işlek metrolardan biri olan Oxford Circus istasyonu ise Kürdistanlılar tarafından işgal edildi.

Onlarca polisin geldiği eylem yerinde saatlerce tüm tren seferleri durduruldu. İstasyon çevresinde büyük kalabalığın oluşmasına neden olan işgal eyleminde açıklama yapan kitle, bu saatten sonra eylemlerde hiçbir sınır tanımayacaklarını belirttiler. Yapılan açıklamada; “Biz Kürtler; Kobane’de katliam tehlikesi devam ettiği müddetçe, uyumayacağız ve kimseyi de uyutmayacağız. Rahat değiliz, ama herkesin de rahatını bozacağız. Kobane rahat etmediği müddetçe Londra’da da kimse rahat etmeyecek. Dünya bu çığlığı duyana dek, gözünü ve kulaklarını Kobane’ye açana dek herkesin olağan yaşamını etkileyeceğiz. Yiğit Kürt kızları ve erkekleri İnsanlık onuru için Kobane’de direniyor. Arin MİRKAN’ın çığlığı kulaklarımızı sağır ederken oturmayı, seyretmeyi insanlık adına kendimize haram eyledik. Namusumuzu ve Onurumuzu kara sakallı şeytanlara bırakmamak için gün Kobane’ye sahip çıkma günüdür.” dediler.

Akşam saatlerinde ise Londra’nın merkezinde bulunan ünlü Trafalgar Meydanında toplanan yüzlerce Kürdistanlı ve dostları (MLKP, TKP/ML, MKP ve GİK-DER, Londra Alevi Federasyonu, SKB ve yöre derneklerinin de içinde yer aldığı Londra Demokratik Güçbirliği Platformu bileşenleri) öfkeli sloganları ile sokakları inletiyor.

İngiliz polisinin müdahalesi ve gözaltına alma girişimini püskürten kitle, Trafalgar meydanındaki eylemlerine devam ediyorlar. Yerli gençlerin de katılımını almaya başlayan kitleye, geç saatlere rağmen katılımlar devam ediyor.

Trafalgar meydanında eylem yapan kitle yolu trafiğe kapattı.