Londra’da Leyla Güven ile dayanışma eylemi

Londra’da Leyla Güven ile dayanışma eylemi

Londra’da Demokratik Güç Birliği, 19 Ocak Cumartesi günü Leyla Güven şahsında süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemiyle dayanışma amaçlı yürüyüş ve miting gerçekleştirdi.

Londra’nın merkezinde saat 14’de Trafalgar meydanından parlamentoya yapılan bir yürüyüşle dayanışma eylemi gerçekleştirildi. Yürüyüş Türkiye ve Kürdistan hapishanelerinde Leyla Güven’le birlikte başlattıkları süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemini sahiplenmek ve dayanışmayı büyütmek ve kamuoyu oluşturmak amacıyla yapılmıştı.

Alanda DGB adına Gik-DER yönetim kurulu üyesi Poula, İngilizce bir konuşma yaptı. Poula, konuşmasında İngiliz toplumuna çağrıda bulunarak Türkiye ve Kürdistan hapishanelerinde bulunan kadın ve erkek devrimci, sosyalist savaşçıların başta Leyla Güven olmak üzere başlayan dönüşümsüz ve süresiz açlık grevini selamlayarak konuşmasını sürdürdü. Faşist Türk devletinin baskı, sömürü ve katliamcı yüzünü teşhir ederek, her alanda hapishanelerdeki eylemleri sahiplenmek büyütmek gerektiğini dile getirdi. Konuşmasının devamında, ‘faşist Türk devletiyle ilişkinizi kesin. Katliamları kınayın’ diyerek İngiliz parlamenterlere çağrı yaptı.

SKB Londra temsilcisi de konuşmasında, süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine dikkat çekerek sahiplenme ve dayanışmayı büyütmeye çağrısında bulundu. Leyla Güven, kadın irademizdir, her yerde her alanda sahipleneceğiz diyerek kadınlara, gençlere çağrıda bulundu. Eylemde SKB’li kadınlar önlüklerini giyerek, eylemin aktifleşmesinde rol oynadılar.

Eylem Trafalgar meydanından Parlamentoya kadar yürüyüş yapıldı. Atılan sloganlarla süresiz açlık greviyle dayanışma çağrıları yapıldı. Yürüyüş de pankart ve dövizlerle Faşist Türk devletinin baskı ve katliamlarına karşı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemini destekleme ve dayanışmayı büyütme çağrıları yapıldı.

  1. 10000000_395327471221611_3611135796030742105_n