Londra’da şehitler anması

Londra’da şehitler anması

Marksist Leninist Komünistlerin Kasım Şehitler Ayı vesilesiyle etkinlikleri devam ediyor. Londra’da bu kapsamda Marx’ın ve Rojava şehitlerinden Mehmet Aksoy’un mezarı ziyaret edildi.

Kasım Şehitler Ayı vesilesiyle Marksist Leninist Komünistlerin ölümsüzleri anma etkinlikleri sürüyor. Londra’da Türkiye ve Kürdistanlı şehit yakınlarını ziyaret eden komünistler, 3 Kasım günü proletaryanın ölümsüz önderlerinden Karl Marx’ın mezarını ziyaret ederek, mezar başında bir anma gerçekleştirdi.

Devrimci yaşamıyla tarihin akışına yön veren başta filozof, politik ekonomist ve komünist önderlerimizden Karl Marx yoldaş için, 4 Kasım 1995’te ölümsüzleşen MLKP’nin ilk şehidi Erdal Balcı yoldaş için ve YPG Savaşçısı Mehmet Aksoy için saygı duruşunun ardından Marx’ın mezarı başında yapılan konuşmada, Dünya devrimci hareketinde olduğu gibi, MLKP’nin tarihinin de şehitlerin devrimci mirası ve feda ruhu üzerinde yükseldiği belirtildi. Ölümsüzlerin, kapitalist emperyalist sistemin her türlü yoz, bireyci, çıkara dayalı kültür dejenerasyonuna inat feda ruhu, paylaşım ve arınmış pırıl pırıl yürekleriyle, insan olmanın onurunu yücelttiği vurgulandı.

MLKP ve MLKP/KKÖ bayraklarının açıldığı anmada, ‘’düşenlerin yasıyla değil, geride bıraktığı, kat kat yükselen kiniyle bileneceğiz, Ve düşenlerin onurlu yaşamlarından ders alarak, akıtılan kanlardan güç alarak ilerleyeceğiz. Ve dikeceğiz er geç kızıl bayrağı zafer burçlarına’’ denildi.

Ardından Londra’dan Rojava’ya giderek YPG saflarında şehit düşen Mehmet Aksoy’un resmi ve bayraklarla Mehmet Aksoy’un mezarına yürüyen MLKP’li kadın ve erkekler, burada da bir anma gerçekleştirdi.

Anmada, Kasım ayının komünistler için “Şehitler Ayı, Devrim ve Sosyalizm kavgasında yitirdiklerimizi andığımız, mücadelelerinden, can feda direnişlerinden öğrendiğimiz, faşizme, sömürgeciliğe ve emperyalizme karşı hıncımızı ve kinimizi bilediğimiz, zafere olan inanç ve kararlılığımızı derinleştirip, güçlendirdiğimiz ay’’ olduğu vurgulanarak, ‘’Onlara layık olmak, onların ayak izlerinden geleceğe yürümek boynumuzun borcudur.’’ denildi.

İngiltere’de büyüyen Mehmet Aksoy’un devrimci yaşamından kesitlerin aktarıldığı anmada, Mehmet Aksoy’un sanatsal ve edebiyat alanında önemli çalışmalarının yanı sıra Kürt Özgürlük Hareketi saflarında aktif mücadele yürüttüğü belirtildi. Rojava devrimiyle yakından ilgilenen Aksoy’un Kobane direnişi sürecinde Londra’da mücadelenin en ön saflarında olduğu vurgulandı.

Türk devletinin Rojava’ya dönük saldırılarında hedef aldığı YPG Basın merkezinde bir çok basın çalışanının yaşamını yitirmesinden sonra Rojava’ya gitmeye karar veren Aksoy’un, Haziran 2017’de Rojava’ya geçtiğini ve varır varmaz YPG Basın Biriminde çalışmaya başladığı, ancak bir süre sonra Daiş’in kalbi sayılan Rakka hamlesini yakından takip etmek ve oradaki direnişi dünyaya anlatmak için Rakka’da görev yapmaya başladığı ve 26 Eylül 2017 günü Daiş çetelerinin bir saldırısında ölümsüzler kervanına katıldığı anlatıldı.

Mehmet Aksoy’u tanıyan komünistlerin ona dair değerlendirmeler yapmalarının ve anılarını paylaşmalarının ardından anma sonlandırıldı.

Marksist Leninist Komünistler, şehit ailelerini ziyaretlere devam edeceklerini ve 11 Kasım’da Londra, 18 Kasım’da da İskoçya’da ölümsüzleri anacakları geceler yapacaklarını belirttiler.