Londra’da Çocuk Şenliği

Londra’da Çocuk Şenliği

LONDRA(24.05.2017)-Gik-Der ve Kırkısraklılar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Düşleri Mavi, Gülüşleri Aydınlık’ çocuk şenliği 21 Mayıs Pazar günü yüzlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Derneklerde yürütülen kültürel ve sanatsal çalışmaların ürünlerinin sergilendiği şenlikte, sunum da çocuklar tarafından yapıldı. Yapılan açılış konuşmasında  ‘Biz geleceğiz,mutluluğuz, hiç kirlenmemiş yanız, Şafak yüklü çocuklarız. Gülüşlerimiz gökkuşağının yedi rengi, cıvıltılarımız yaşam belirtisi’ denilerek katılımcılar selamlandı. İlk olarak  Kırkısraklılar ve Gik-Der halkoyunları ekipleri folklor gösterilerini sundular.   Kırkısraklılar Derneği’nin tamamı çocuklardan oluşan tiyatro ekibi 2 skeçle katılanları eğlendirdi . Hasret Saz Okulu’nun saz gösterisi ve genç gitarist Deniz ile devam eden etkinlikte yine çocuklar tarafından okunan türküler beğeni topladı. Çocuklar tarafından ilgiyle karşılanan bir diğer gösteri ise bir gölge oyunu olan ‘Hacivat Karagöz’ oldu. Gizem Altınordu tarafından seslendirilen oyunda birçok çocuk ilk defa gölge oyunu ile tanışmış oldu.
Gik-Der’de çalışmalarını sürdüren modern halk danslarının 2. Oyunu olan ve yaklaşık 20 dakika süren gösterisi ise etkinlikte en çok alkışı alan ve beğenilen bölüm oldu. Kırkısraklılar Derneği saz ekibinin dinletisi ile salonda yapılan şenlik noktalandı.
Daha sonra çocuklarla beraber bütün katılımcılar bahçeye çıkarak rengarenk balonları ‘Barış’ için alkışlarla ve zılgıtlarla gökyüzüne uçurdular. Katılımın ve çoşkunun yüksek olduğu çocuk şenliği sonraki senelerde gelenekselleştirme umudu ile bitirildi.

 IMG-20170522-WA0012