Lozan Halk Evi’nde Referandum Paneli

Lozan Halk Evi’nde Referandum Paneli

LOZAN(27.03.2017)-Yakın zamanda kuruluşu ilan eden Lozan Halk Evi, 25 mart pazar günü lokalinde  son siyasal gelişmelerin değerlendirildiği bir panel gerçekleştirdi.

Sabah saatlerinde düzenlenen kahvaltı için bir araya gelen Halkevi üyeleri kahvaltı sonrası son siyasal gelişmelerin değerlendirildiği bir panel düzenlediler. Konuşmacı olarak Hüseyin Yeter’in katıldığı panel Devrim ve sosyalizm şehitleri adına yapılan saygı duruşu ile başladı. Geçici Yönetim adına Bülent Korkmaz’ın yönettiği panelde, dernek çalışmaları hakkında bilgi verildikten sonra Yeter konuştu.

halkevi panel 1Yeter, Ortadoğu halkları üzerinde oynanan Emperyalist oyunlar ve ona başta Suriye olmak üzere tüm Ortadoğu’yu kana bulayan emperyalist güçlerin oyununu bozan ve halklara umut olan Rojava devriminin önemine işaret etti.  Türkiye ve Kuzey Kürdistan mücadelesi için ise devrim ve karşı devrim güçlerinin referanduma kilitlendiğini, tüm devrimci, demokrat ve yurtsever güçler ile birlikte sandıktan “HAYIR” kararını çıkartma perspektifli bir kampanya yürütüldüğünü belirtti.

AKP ve MHP’nin oluşturduğu milliyetçi cephenin sandıktan çıkacak olan HAYIR sonucuna ve olası bir devrimci ayaklanmaya karşı silahlanma hazırlığında olduğunu devrimci ve komünistlerinde bu duruma göre kendilerini hazırlamaları gerektiğini belirtti.

50’yi aşkın kişinin katıldığı panel soru cevap bölümüyle devam etti. HDK Lozan’ın içinde bulunduğu Hayır Platformu adına Hüseyin Torun çalışmaların gidişatına dair yaptığı kısa açıklamanın ardından panel son buldu.