Lozan’da göçmen hakları için yürüyüş

Lozan’da göçmen hakları için yürüyüş

LOZAN (12.06.2014)- 9 Şubat referandumu ile göçmenlik yasalarını giderek ağırlaştıran İsviçre devletine karşı birçok sendika, siyasi parti ve göçmen örgütleri çeşitli eylemliklerle tepkilerini gösteriyorlar.

Son olarak Lozan şehrinde bir araya gelen göçmenler ve İsviçreli sol örgütler, sağcı partilerin kışkırtıcı ve spekülatif argümanlarla ırkçı, ayrımcı politikaları yasallaştırdığına dikkat çektiler. Özellikle 9 Şubat’a gerçeklesen referandum sonrasında iltica talebinde bulunma koşullarının zorlaştığını belirten eylemciler yaptıkları basın açıklamasında “9 Şubat’ta “kitlesel göç karşı” adıyla yapılan referandumun kabulü yıllardır İsviçre makamları tarafından uygulanan ayrımcı, ırkçı ve yabancı düşmanı politikaların bir ileri adım oldu. Göçmenler barınma, eğitim, iş gibi pek çok alanda ayrımcı politikalarla yüz yüze kalıyorlar” denildi.

Kitle adına Göçmenlerle Dayanışma Kolektifi “Yabancılar Polisi” binasının önünde başlıca taleplerini dile getirerek ” UDC öncülüğündeki sağcı platform ve partilerin girişimlerinin durdurulması ve kabul edilen yasaların geri çekilmesi gerekmektedir. Kâğıtsızlar olarak bilinen ve ülkede kaçak kalan göçmenler için yasal güvencelerin belirlenmesini ve göçmenlerin barınma haklarının geliştirilmesi ve korunmasını, başvurusu ret edilenleri gözaltı ve tutuklama işlemine tabi tutulmamasını, pek çok göçmenin intiharına sebep olan Franbois hapishanesinin derhal kapatılmasını talebe diyoruz” dedi.

Yürüyüşe “ Herkes için eşit sosyal, siyasal haklar” pankartı ile katılan İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu’n (İGİF) yansıra, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) ve Young Struggle ( YS) üyeleri de katıldılar.