Lozan’da SKB üyeleri Özgecan Aslan’ı andı

etha-20150217-lozan-skb-00_displayLOZAN (17.02.2015)- İsviçre Sosyalist Kadınlar Birliği ve Young Struggle üyesi genç kadınlar, Mersin’de katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ı andı.

İsviçre’nin Lozan kantonunda düzenlenen etkinlik St. Laurent Kilisesi önünde gerçekleştirildi. Fransızca Türkçe ve Kürtçe yazılı dövizler taşıyan kadınlar, Özgecan Aslan için mum yaktı.
Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin arttığına dikkat çeken SKB üyeleri, kadın cinayetlerinin politik olduğunu belirtti. Kadınlar “Dünyanın neresinde olursa olsun şiddete karşı mücadele edeceğiz” dediler.
Kadınlar konuşmaların ardından Fransızca bildiri dağıtarak, Özgecan Aslan için eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.
etha-20150217-lozan-skb-02_displayKADINLAR YAŞAM HAKKI İSTİYOR
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’na (AvEG-Kon) bağlı Sosyalist Kadınlar Birliği, Özgecan Aslan cinayetine ilişkin bir açıklama yaparak, “Özgecan’ın hesabını kadınlar soracak” diye belirtti. Açıklamada, “Kadınlar; devlet görevlileri, din alimleri tarafından verilen fetvaları istemiyor. Kadınlar; adalet ve özgürlük istiyor. Kadınlar; yaşam hakkı istiyor. Ne yazık ki Türkiye’ de ve dünyanın birçok yerinde her canlının en doğal hakkı olan yaşam hakkı, kadınların elinden alınıyor” ifadeleri yer aldı.