Lugano’da 8 Mart Etkinliği

Lugano’da 8 Mart Etkinliği

İsviçre (14.03.2016) - İsviçre’nin Lugano kentinde, Lugano Enternasyonal Kültür Evinin düzenlediği “8 Mart ve kadın mücadelesi” konulu panele SKB temsilcisi katıldı.

8 Mart’ın anlam ve önemi üzerine kısa bir konuşma yapan SKB temsilcisi; kadın mücadelesi, kadına yönelik şiddet, kadın ve özsavunma, Türkiye ve Kürdistan’da geliştirilen özsavunma üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Türkiye ve Kürdistan’da devlet ve erkek katliamlarının hız kesmediğini, devletin kadın katliamını gelişmekte olan mücadeleye karşı gözdağı vermek için gerilla kadınların bedenlerine işkence yapıldığını belirten temsilci; “Komünist kadın Şirin Öter ve Yeliz Erbay’ı katleden devlet, katlettikten sonra onların cinsel organlarını kurşunlayarak ne denli kadın düşmanı olduğunu göstermiştir” diyerek kadınların özsavunma geliştirmesinin zorunlu hale geldiğini belirtti.

Avrupa’da kadınlara yönelik şiddetin giderek arttığını kadınların yaşadıkları soruna ve şiddete karşı mücadele ve örgütlenmekten başka seçeneğinin kalmadığına vurgu yapan konuşmacı; “Emperyalist savaş ve işgallerde önce kadınlar nasibini almaktadır. Bugün Ortadoğu’da olduğu gibi Suriye’den topraklarını terk etmek zorunda kalan insanlar göç yollarında yaşam mücadelesi veriyorlar. En fazla kadınlar ve çocuklar bu savaştan etkilenmektedir” dedi.

Kadınların ilgi ile izledikleri panel de, SKB temsilcisi kadınlara çağrı yaparak mücadelenin geliştirilmesi ve örgütlülüğüne özel vurgu yaptı. Soru cevap bölümüyle panel sonlandırıldı.