Lugano’da tutsaklarla dayanışma söyleşisi

maxresdefault

BERN (13.01.2015)-İsviçre  özgür tutsaklarla dayanışma komitesi;  Özgür Düş Postası  çalışmasını yaygınlaştırmaya devam ediyor. 2013 yılında Özerkleşen hapishaneler  çalışması, gün geçtikçe çalısmalarını  geniş kitlelere taşiyor, yeni insanlarla buluşuyor.  Yeni çalışma alanları açıyor.  Çalışanlarını çoğaltıyor,  yeni desteklerle büyüyor.  Zürich ve Bern de kahvaltılı sohbet tanıtımları yapıldı. Bu etkinlikler onlarca yeni insanla tanışmaya, özgür tutsakların sorunlarını anlatmaya  vesile oldu. Bir yıl öncesine oranla  üye sayısını da % yüz artış sağladılar.  Zürich ve Bern’de tanıtımlı kahvaltıların ardından Lugano’da  Türkiye ve Kuzey Kürdistan da Hapishaneler gerçeği ve tutsak çalışmaların önemi konulu bir söylesi   düzenlendi.

Lugano da ÖTDK adına yapılan konusmada; Hapishenelerin sınıf mücadelesindeki  yeri ve önemine vurgu yapılarak, bu alanın mücadelemiz açısından önemi  bilince çıkarıldı. Konuşmada, hakim sınıfların ilkin hapishaneleri zaptu rap altına almasının esas nedeni; kitle hareketini önderliksiz bırakmak olduğu vurgulandı. Konuşmada ‘Önderliksiz kitle hareketi er ya da geç yenilmeye mahkum  olduğu ifade edilerek faşist diktatörlüğe karşı , göçmen işçi ve emekçiler de özgür tutsaklarla dayanışmayı büyütme çağrısı yapıldı.

Konuşmacı, bütün bu sorunlardan  çıkarılması gereken ise, bu çalışma alanına doğru bir bakış açısını yaşama geçirmekten geçtiğini belirtti.  Avrupa Özgür Tutsaklar Dayanışma Komitesinin  çalışmasını özetleyerek yeni bakış açısını detaylandırdı. Çalışmanın gönüllülüğe dayandığı vurgulandı. Kurumsallaşmak ve kurumlar üzerinden kendisini var etmek esas çalışma hedefimizdir dendi. ‘İsviçre’e kurulan Uluslararası Dayanışma Derneği, bu amacın bir ürünüdür.   Bu çalışmada din, dil, ırk,renk ve  cinsiyete bakılmaz. Bu çalışmada aynı ideolojik düşünceye sahip olmasi aranmaz. Var  olan olnaklarımız ölçüsünde  gereken her türlü yardım yapılması esas amacımızdır, vurgusu yapıldı. Hapishanelerdeki ağır koşulları hafifletme görev ve sorumluluğuyla yüz yüzeyiz.  Orada yaşanan her türlü olumsuzlukta kendimize pay çıkarmaz isek, sistemin rahat davranmasına katkı sağlamış oluruz denildi. Duyarlılığımızı daha da arttırmalıyız diye birinci bölümü bitirerek , sözü  salondakilere  bıraktı.

Söyleşiye katılanlardan söz alanlar, yapılan  konuşmaları destekleyerek,  duyarlılığı kendi dışımızda görme anlayışından vazgeçmeli gerektiği ifade edildi.   Bu çalışmaya katkı sunmanın önemine de vurgu yapıldı.  Soru ve cevaplarla  söyleşi sonlandırıldı. Açılar Stant’da   Avrupa  Özgür Tutsaklar Komitesinin Takvimi, Kalem ve Politik Tutsaklara Özgürlük yazılı defterler dağıtıldı.