MedNuçe çalışanları EUTESATIN önünde canlı yayın yaptı

MedNuçe çalışanları EUTESATIN önünde canlı yayın yaptı

Aralarında Erdal Er, Baki gül, Pınar Katılman, Hewal Aslan, Güler yıldız, Ferda Çetin’inin bulunduğu MedNuçe çalışanları Paris EUTESATIN önünde canlı yayın yaptı.

Paris (06.10.2016)- Sınır tanımayan Gazeteciler(RSF), Kürt toplum merkezi, ACTİT, Sol parti, Yeşiller partisi ve EP (Antikapitalist parti)’ nin destek verdiği basın açıklaması eylemine sol partiden Eric Coauerel, Yeşiller partisinde Ellise Lowee ’ta katılarak bir açıklama yaptı.
Coauerel ,’TV’lere yönelik saldırı insan hakların aykırı. Özgür basına yönelik saldırı haksız bir saldırıdır. Bu mücadelede Kürtlerin yanında olacağız. Kürtleri susturamazsınız. Ortadoğu’da ki savaşı kaybedersiniz dedi.
Yeşiller partisinden Ellise Lowee ise kanalın kapatılmasını itemediğini ifade ederek, ‘Basının Erdoğan Diktatörlüğünün talimatıyla susturulması kabul edilemez, Fransa Türkiye ile aynı noktada bulunuyor ’dedi.
EP Sözcüsü Oliver Besancenot dayanışmada olduğunu bildiren bildiriyi imzaladı ve bu sabah bir radyoda verdiği demeçle Özgür basına yönelik saldırıları kınadı, PKK’nin yasağı kalkmalıdır dedi.
Baki Gül; Tarihi bir dayanışama örneği yaşadık
Canlı yayın eyleminde bulunan MedNuçe çalışanı Baki Gül Etha’ya verdiği demeçte; Etkin haber ajansı Özgür basın geleneğinin önemli dayanışma kurumlarından birisi. Özgür ülke gazetesi bombalandığında, Özgür gündemin ve tüm çalışanları gözaltına alındığında, kapısına mühür vurulduğunda büyük dayanışmada bulundu. Atılımın mücadeleci geleneği ertesi gün özgür gündemin okurları ile buluşmasını sağladı. Bu çok önemli, değerli ve tarihi bir dayanışmaydı. Bugün faşizm herkes üzerinde baskı kuruyor. Direnme odaklarının ortaklaşması gerekiyor. Basın yayın Kurumları, Emekçiler, Kadınlar, Aleviler, Kürtler, Liseler, Üniversiteler, Sendikalar yani her alanda direnilmesi gerekiyor. Şuanda Türkiye’de, Kuzey Kürdistan’da AKP faşizmine karşı bütün alanların gazetecilerin, Akademisyenlerin, emekçilerin, bütün toplumsal kesimlerin tek yürek olarak direnmesi gerekiyor.
Bundan sonraki süreçlerde ne yapacakları üzerine konuşan Baki gül, Daha önceki süreçlerde yaptıkları gibi direneceklerini, direne, direne devam edeceklerini vurguladı.
Gül; ‘Önümüzdeki süreçte eylem planlarının ise bütün diplomatik ilişkilerimizi, hukuksal görüşmelerimizi başvurularımız yine bu tür eylem ve açıklamalarımıza devam ederek aynı zamanda AKP faşizminin DAİŞ-İŞİD çeteleri ile ilişkisini baskıcı politikalarını önce Türkiye, Kürdistan toplumuna ve bütün dünyaya duyurmaya ve aydınlatmaya devam edeceğiz’dedi.
İMC TV’nin malzemeleri TRT’ye devredilmesine tepki gösteren gül,’ yaşadığımız dönem tam bir çapulcuk talan ve gasp kültürü. 1914-5’te Ermeni soykırımı nasıl yapıldıysa onların mal varlıkları gasp edilip başkalarına peşkeş çekildiyse bugün Kürtlerin, Demokratların malvarlıkları AKP tarafından benzer soykırımcı zihniyetle devam etmektedir. Ama bu yanlarına yüzyıl geçse de kar kalmayacak. Ama yüz yıl beklemek değil, daha kısa bir zaman içinde bunların hesabını teker teker verecek pozisyona gelecek’ diye vurguladı.
MedNuçe çalışanı Güler yıldız, Etha’ya verdiği demeçte kurumsal olarak medya ve yürütmeyi durdurması şeklinde iki dava açtıklarını ve takipçisi olacaklarını söyledi.
Güler yıldız; Hakikatı anlatmaya devam edecegiz
Güler yıldız demecinde ’büyük bir hukuksuzluk yaşandığını ifade ederek ’Fransa basınını bilgilendirdik. Çok şaşkınlar. Nasıl oluyor da tük devletinin isteği üzerine TV yayını keyfi bir şekilde durduruluyor, anlamış değiller. Sonuçta uluslararası anlaşmaların bir parçasıyız. Türkiye’deki basında bizden farklı değil. İMC, Özgür Radyo ve diğerleri talan edildi. Af edilemez bir durum Karanlık büyüyor. Ancak bun karşı mücadele edeceğiz. Hakikatin peşindeyiz. Hakikati anlatmaya devam edeceğiz ve bunun için tüm yöntem ve yolları deneyeceğiz. TV’mizi geri istiyoruz ve alacağız. Fransa’da neden böyle oldu diye insanların soru sorması lazım. Heyet görüşmek için uzun süre bekledi. Fakat heyet içinde TV çalışanları ve sunucular olduğu için alınmadı. Bizde içeri girip görüşme yapmaktan heyet olarak vazgeçtik ’dedi.