Meşale Tolu Alman Basınında!

Meşale Tolu Alman Basınında!

 

BERLİN(18.05.2017)-Meşale Tolu’nun tutuklanması yaygın bir şekilde Alman basınında, çok sayıda TV kanalı ve radyoda tartışılmaya devam ediyor. Alman medyasında çıkan yüzlerce haberde, AKP iktidarının basın üzerindeki baskılara dikkat çekildi, Tolu hakkındaki iddiaların saçmalık olduğu belirtildi. Almanya’nın en çok satan günlük gazetelerinden Bild ise Tolu’nun tutuklanma haberini Erdoğan ve Tolu’nun resimlerini yan yana vererek “Bir Alman gazeteci daha Türkiye’de tutuklandı” ve “Erdoğan Alman gazetecileri hapse attırıyor” başlıklarını kullandı. Bild, Tolu’nun da Die Welt muhabiri Deniz Yücel gibi “örgüt propagandası yapmak”tan suçlandığını yazdı.  Alman der Spiegel dergisinin internet sitesinde Meşale Tolu’nun tutuklanmasını “Alman çevirmen Türkiye’de tutuklandı” başlığı altında verdi.

İDDİALAR SAÇMALIK

Alman devlet televizyonu ARD, Tolu’nun Türkiye’de gazeteci olarak çalıştığını ancak buna rağmen “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Türk mahkemeleri tarafından tutuklandığını yazdı. Haberde, “Tolu’nun enternasyonalist savaşcı İvana Hoffmann ve iki komünist kadının anmasına katılması terör propaganda ve üyeliğine bahane gösterilmesi saçmalık” denildi. Deutsche Welle, başlığına Alman hükümetinin Tolu ile görüşme  talebini öne çıkardı. Haberde “Gazeteci Meşale Tolu’nun tutuklanması Almanya ile Türkiye arasında ilişkiyi sıkıntıya sokacak” denildi.
BASIN ÖRGÜTLERİNDEN AÇIKLAMALAR

Tolu’nun tutuklanmasıyla ilgili DJV, RSF, Verdi sendikası dahil çok sayıda basın kuruluşu açıklama yaptı, internet sitelerinde de geniş yer verdi. DJV Almanya Gazeteciler Birliği (DJV) Başkanı Frank Überall, yaptığı açıklamada Türkiye’ye seslenerek “Gazeteci Meşale Tolu derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.  Überall, “Tolu, Komünistlerin anmasına katıldığı için terör propagandası ile suçlanıyor. Türk otokrasisinden özgür basına yönelik yeni ve keyfi bir saldırıdır. Onun tutuklanması Erdoğan rejimin her türlü ölçüyü kaybettiğini ifadesidir” dedi. RSF Merkezi Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF)’den, Meşale Tolu’nun tutuklanmasına tepki geldi. Gazetecilerin saçma iddialarla tutuklanarak susturulmaya çalışıldığını belirten RSF Başkanı Christian Mihr, “Meşale Tolu derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.
meşale 4
ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANI SCHAEFER: TÜRKİYE ULUSLARARASI SÖZLEŞMEYİ İHLAL ETTİ

Haftalık basın toplantısında Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Almanya vatandaşı olan Tolu’nun 2 haftadır cezaevinde olmasına karşın kendilerine bu konuda resmi bilgi verilmediğini, konudan  üçüncü kaynaklar yoluyla haberdar olduğuna söyleyerek, Türkiye’nin diplomatik yükümlülüklerini yerine getirmediğini vurguladı.

meşale 3ALMAN HÜKÜMET SÖZCÜSÜNDEN TEPKİ

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Alman vatandaşı gazeteci Meşale Talu’nun tutuklanarak cezaevine konulduğunu belirterek Viyana Sözleşmesi’ne göre bir ülke vatandaşının gözaltına alınması veya tutuklanması durumunda derhal karşı tarafa bilgi verilmesi gerektiğine işaret etti. Seibert, “bu yeni ortaya çıkan olay bizi endişelendiriyor. Kısa zamanda konsolosluk desteğine izin verilmesini bekliyoruz. Alman vatandaşı olması nedeniyle çok açık kurallar var” dedi.

ALMAN SİYASETÇİLERDEN TEPKİLER

Almanya Yeşiller Partisi Genel Başkanı Cem Özdemir, Tolu’nun derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtti. Özdemir, Almanya’nın Türkiye’ye artık ekonomik desteği durdurması gerektiğini söyledi. Alman Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Sevim Dağdelen, Tolu’nun derhal serbest bırakılması gerektiğini belirterek, Almanya hükümetini harekete geçmeye çağırdı…