MLKP 20. Yıl festivali başladı

IMG_2056

Leverkusen (18.10.2014)-Almanya Leverkusen’de düzenlenen MLKP 20. Yıl festivali KGÖ’nün açılık gösterisiyle başladı. İsyan devrim, Sosyalizm şiarıyla düzenlen festival, PYD temsilcisi Aria Issa ve Sosyalist gazeteci İbrahim Çiçek’in katıldığı panelle başladı.

PYD temsilcisi Aria Issa şöyle konuştu: “4 yıl önce bir devrim başladı. Buna Arap devrimi denildi. Bu devrimde özellikle Kürt muhalefeti yer aldı. Öncelikle bu devrim barışçıl olarak sokakta başladı. 6 aydan sonra gördük ki, barışçı ve gerici ideolojilerini kılmak istediler. İslami bir renkle yapmak istediler. Biz Kürtler olarak buna karşı çıktık ve yer almadık. Biz 3. Bir yol seçtik.  Kurumlarımızı yarattık. Özellikle kadınlara ve gençlere yönelik çalışmamız oldu. Kurumlarımızda Yezidiler, Türkmenler her halktan kota koymadan kendilerini temsil etmelerini sağladık. Günlerce Kobane’ye saldırılar yapıldı. Ama başaramadılar. Türkiye’nin arkalarında olduğunu biliyoruz. Özellikle Kobani direnişi tüm dünyada yankı buldu. Bu direnişe katılan kadınlar, gençler ve halkımızı selamlıyorum. IŞİD’i Kobane den kovduk. AKP’nin ikiyüzlü politikasını herkes gördü. Özellikle AKP’nin bu ikiyüzlü politikasına karşı başkaldırdı.” dedi. Özellikle MLKP, partizan ve tüm savaşanları selamladı. Serkan Tosun şahsında tüm şehitleri saygıyla andığını vurguladı.

festival acilis4

İkinci panelist olarak söz alan Sosyalist  Gazeteci ve yazar İbrahim Çiçek “Rojava ve Kobane’yi MLKP’nin tarihini yaratmış olanlarla bir arada olmaktan mutlu olduğunu, festivalde emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başladı. “Neden MLKP’nin ismini  Serkan’ın Yılmaz’ın Paramaz yoldaşın ismini duyduk da başka bir örgütün ismini duymadık. MLKP’nin kuruluşunu yakından bilen bir gazeteci olarak MLKP’nin bütün programında Kürdistan vardır. Devrimi anlamayan devrimcilik MLKP’nin literatürüne girmiştir. Demokratik barış ancak Kürt halkının özgürlüğüyle, Kürt ulusunun sahip olduğu haklara sahip olduğu zaman mümkün olabilir.

Batı da biliyorsunuz şovenizm büyük bir şekilde gelişti. Linç kampanyaları gelişti. Bu koşullar altında MLKP’nin çizgisini linç kampanyasında gördük. Bizi Rojava’ya götüren çizgi MLKP’nin programında Ortadoğunun  Kürt ulusunun birleşme hakkını programlaştırmıştır. 3. kongre kararı Ortadoğu bölge devrimini güçlendirmiştir. MLKP devletin bitti dediği dönemde daha güçlü olarak var oldu. MLKP’yi farklı kılan ne? İşte bu soruyu biz 1989 ile 1994 arasında gerçekleşen sürece götürüyor. MLKP özeleştiri hareketidir” vurgularını yaptı..

Panel soru ve cevaplarla sona erdi.