Mulhouse 1 Mayıs’ında Coşku Vardı

Mulhouse 1 Mayıs’ında Coşku Vardı

Mulhouse (02.05.2008) – Dünya isçi sınıfının dayanışma ve kavga günü1 Mayıs, Fransa’nın Mulhouse şehrinde 2 bin kişinin katılımıyla kutlandı.
Saat 10.30’da şehir merkezinde Place de la Réunion’da bir araya gelen katılımcılar, kortejler oluşturarak kutlamaların yapılacağı alana doğru yürümeye başladı.
1 Mayıs alanına gelindiğinde program saygı durusuyla başladı, örgütler sırayla 1 Mayıs’ın anlamı ve önemi üzerine konuşmalar yapıldı. Alanda MLKP adına konuşan temsilci Türk devletini uyguladığı faşist terörünü lanetleyerek “Taksim kızıldır kızıl kalacak ” sloganıyla konuşmasını bitirdi. Miting folklor gösterisiyle bitirildi.
Yürüyüşe Fransız sendikalardan CGT, CFDT, LO’nun yanı sıra Türkiye ve Kuzey Kürdistanlı örgüt ve partilerden MLKP, PKK, TKP/ML, MKP, AKM (Alevi Kültür Merkezi) DHKC’de katıldı.
3 yıl aradan sonra Mulhouse sokaklarını pullama ve afişlerlerle donatarak 1 Mayıs kutlamalarına hazırlanan MLKP’liler halk tarafından büyük ilgi çekti. “Kapitalist Barbarlığa Karşı Sosyalizm için 1 Mayısta Alanlara” MLKP imzalı pankartın arkasında 70 kişi yürüdü. Canlılığıyla göz dolduran kitle sık sık “Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan”, “Kahrolsun faşist diktatörlük”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Şehitler yaşıyor MLKP savaşıyor”, “Umudun adı MLKP” sloganları atıldı, orak çekiçli kızıl bayraklar korteje renk kattı.