Nürnberg’de Hrant Dink anıldı

Hrant 2

NÜRNBERG (24.01.2015)-Nürnberg Demokratik Güç Birliği Platformu, Ermeni soykırımının 100. ve Hrant Dink’in katledilişinin 8. yılı dolayısıyla Nürnberg’te  200 civarında insanın katıldığı  bir anma etkinliği düzenledi.  Villa Leon’un bahçesinde  Hrant anısına dikilen ağacın altında 8 tane mum yakılarak, saygı duruşu yapıldı. Ayrıca etkinlik öncesi Lorenz Kilisesi önünde Ermeni Derneklerince düzenlenen Hrant anmasına da destek verilerek,  soykırımın 100. yılında  “Hepimiz Hrantız” sloganları haykırıldı.

Demokratik Güç Birliği adına yapılan açıklamada, Dink’in bizzat devlet güçlerinin yönlendirmesi sonucu  katledildiği vurgulanarak, cinayetin gerçek sorumlularının  şimdiye kadar aydınlatılmamasına tepki gösterildi. Açıklamada, devrimci ve demokrat kesimlerin Dink Cinayeti’nin peşini bırakmayacağına da dikkat çekilerek “Biz bitti demedikçe bu dava bitemez” denildi. Etkinlikte, 1915  Ermeni soykırımından Hrant`a uzanan süreçten katliam görüntülerinin yer aldığı  bir sinevizyon  gösterimi de  yapıldı.

Zarakolu: Ermenilerden En Küçük İz Bırakılmadı

Programda bir konuşma yapan yazar, insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu, Türk devletinin Ermeni Katliamı ile yetinmediğini; 1915’den sonra da katliamlara süreklilik kattığını belirtti. “1980 askeri darbesi de esasen bir Ermeni ve Kürt katliamıdır” tespitini yapan Zarakolu, “1980’de, geriye kalan Ermeni devrimcilerinin tümü işkenceden geçirildi. Ermeni yerleşim yerlerinin tümünün de isimleri tamamen değiştirildi ve Ermenilerden en küçük bir iz bırakılmamaya çalışıldı” dedi.

“Son Ermeni olan Hrant Dink de katledilerek, böylece Ermeni Katliamı tamamlanmış oldu” diyen Zarakolu, Türk devleti ve DAİŞ arasında benzerlik kurarak, şöyle dedi: “Geçmişte Ermenilere yapılanlar bugün de Kürtlere yapılıyor. DAİŞ gibi katiller ordusu Kürt halkının başına bela edildi. Kobanê’de, Şengal’de öldürülemeyen Kürtler aç ve susuz şekilde, doğa koşullarında imha edilerek, 1915’de Suriye çöllerinde yapılan Ermenilere dönük katliamın benzeri Kürtlere yaşatılmak isteniyor.”

Roboski’yi Aydınlatmayan devlet tarihiyle nasıl yüzleşecek?’

‘Kürtlerin oldukça dikkatli davranması gerektiğine’ işaret eden Zarakolu, “İkinci Dünya Savaşı’nda yine katliamcı olan Hitler Almanyası yüzüstü çakılarak kendi tarihiyle yüzleşmek zorunda kalmıştır. Türk devletinin tarihi  katliamlar  tarihidir. Halen Roboski Katliamı’nı yapanlar bile açıklanmazken böyle bir devletten tarihiyle yüzleşmeyi nasıl bekleyeceğiz ?” diye konuştu.

Şair Habib Bektaş  etkinlikte kısa bir konuşma yaparak,  Hrant`a yönelik yazdığı şiirlerini kitleyle paylaştı.

Etkinlikte, Kürt opera sanatçısı Pervin Çakar, Ahmet Tirgil ve Erdoğan Ateş`in , Ermenice, Kürtçe ve Türkçe  ezgilerden oluşan müzik sunumunda duygulu anlar yaşandı.