Öğrenciler Barikatta; “Yasayı Hemen Geri Çekin”

Öğrenciler Barikatta; “Yasayı Hemen Geri Çekin”

Paris (24.03.2016) – Paris bugün yapılan eylemlerle sıcak ve hareketli bir gün geçiriyor. Hükümetin bugün görüşmeye başladığı “el khomri” yasası, güvencesizliği ve esnek çalışmayı kurumsallaştırma amacı taşıdığını belirten işçiler sokağa çıktı. Öğrenciler, işsizler, liseliler “yeni çalışma yasa tasarısını” protesto etmek için bir araya geldi, liselerde ve üniversitelerde işgaller yapıldı barikatlar kuruldu.

Paris’te ilk eylem Saint Denis Üniversitesinde gerçekleşti. Sabah 7’de öğrenciler tarafından kurulan barikatlarla üniversite kapatıldı. 70’i aşkın öğrenci barikatlarda beklerken, başka üniversitelerde rektörlüklerin okulları kapatması üzerine blokaj eylemleri yapılmazken liselerde blokaj eylemlerini hayata geçirdi.

Öğrenciler eylem alanlarında ajitasyon çekerek yeni iş yasasını anlattılar.

Direniş ve  Saldırı

Birçok lisede polisin sert saldırılarına maruz kalan öğrenciler direniyor ve ‘yasayı hemen geri çekin’ diyor.

Fransa’nın Toulouse, Rennes, Marseille ve birçok kente binler sokaklara döküldü. Paris, Strasburg ve Nantes kentinde yapılan eylemlerde polisin sert saldırısı sonucu Paris’te 15 kişi gözaltına alındı ve 2 polis yaralandı. Nantes kentinde 8.000 kişi eylemde yerini alırken, Strasburg şehrinde yaşanan çatışmalarda polis plastik mermi kullandı ve gaz sıktı. Çatışmalar sonucu 9 kişi gözaltına alındı.

Paris’te saat 12.00’de Monparnasse’da bir araya gelen işçiler ve öğrenciler ‘Yeni İş Yasası’nı protesto etti.  5.000’ni aşkın kişinin katıldığı eylemde polis kitleye saldırdı ve lacrymogène gazı kullandı. Anarşist gruplar birkaç aracı ateşe verdi.

24.03.2016-Paris2

Ulusal Öğrenci Koordinasyonu Oluşturuldu

Ulusal Öğrenci Koordinasyonu, 19 Mart’ta Paris’in Saint-Denis Üniversitesi’nde toplandı. Fransa’nın 60 üniversitesinden öğrenci temsilcilerinin katıldığı toplantıdan sonra bir de çağrı yapıldı. Öğrenci Koordinasyonu, El Khomri Yasa Tasarısı’nın derhal, pazarlıksız ve nihai olarak geri çekilmesi için mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu. Aynı çağrıda, polisin öğrencilere saldırması, üniversitelere girerek öğrencileri zorla dışarı atması ve saldırılarda öğrencilerin yaralanması kınandı. Yapılan çağrıda, hükümete geri adım attırmak için, öğrenci ve emek hareketinin süresiz genel grev inşa etme gerekliliğinin altı çizildi. Öğrencilere, çalışanlara ve organizasyonlara grevlerde birleşme çağrısı yapıldı

Ulusal Öğrenci Koordinasyonunun talepleri ise şöyle:

– El Khomri denilen yeni İş Yasası’nın derhal, pazarlıksız, nihai ve bütünlüklü olarak geri çekilmesi

– Haftalık çalışma saatlerinin 32’ye düşürülmesi

– OHAL’in derhal ve nihai olarak kaldırılması, OHAL’in ana yasadan çıkarılması, vatandaşlıktan düşürülmeyi öngören yasa tasarısının iptal edilmesi

– Grev ve yürüyüşlere katıldıkları için gözaltına alınan öğrenci, sendikacı ve militanların derhal bırakılması

– Grevler boyunca, zorunlu derslere katılmayan öğrencilerin cezalandırılmaması

İsyan sesleri yükseliyor

Yasaya karşı çıkan siyasi partiler, politik gruplar, gençler ve işsizler 31 Mart’ta tekrar greve gidecek ve sokaklara çıkacaklar.

Kısacası Fransa’da hava isyan kokuyor ve yaklaşan bahar bu isyanı muştuluyor.

24.03.2016-Paris