Özgürlüğün Sesi Özgür Radyo Susturulamaz!

Özgürlüğün Sesi Özgür Radyo Susturulamaz!

Berlin (04.10.2016)- Konfederasyonumuz AvEG-Kon yaptığı bir açıklama ile Özgür Radyo’ya yönelik saldırıyı ve çalışanlarının işkence ile gözaltına alınmasını protesto ederek, özgürlüğün sesi Özgür Radyo ve saldırıya uğrayan, kapatılan 12 TV ve 11 radyo ile dayanışma içinde olduğunu bellirti. Açıklamayı olduğu gibi yayınlıyoruz.

Özgürlüğün Sesi Özgür Radyo Susturulamaz!

Faşist Türk devletinin muhalif devrimci ve ilerici radyo ve TV’lere karşı saldırısı sürüyor. Televizyonlar, radyolar basılıyor, binaları mühürleniyor. Çalışanları darp edilerek gözaltına alınıyor.

Son olarak MGK’de kararı alınan, hükümet tarafından KHK ile hemen yürürlüğe konulan ilerici ve devrimci TV ve radyoları susturma operasyonu kapsamında aralarında İMC TV, Hayatın Sesi, TV 10, Van TV, Jiyan TV, Azadi TV, Denge Tv, Zarok TV, Birlik Medya, Yön Radyo, Radyo Ses, Radyo Dünya, Özgür Güneş Radyosu ve Özgür Radyo’nun bulunduğu 12 TV ve 11 radyo kapatıldı.

Türk devletiyle Fransa devleti arasındaki kirli ilişkiler ve anlaşmalarla merkezi Paris’te bulunan Eutelsat şirketi aracılığıyla Med Nuçe TV’nin yayını durduruldu.

Günlerdir bu saldırılara karşı çalışanlarının nöbet tutarak yayınını sürdüren Özgür Radyo’nun binası ve IMC TV Stüdyoları da polis tarafından basılarak, yayınları durdurulmuştur. Özgür Radyo çalışanları ve desteğe gelen dinleyicilerin olduğu 18 kişi işkenceyle gözaltına alınmıştır.

Bu saldırılarla Türkiye ve Kürdistan halklarının haber alma, gerçekleri öğrenme hakları elinden alınmaktadır. Özgür basına yönelik bu kapsamlı saldırının amacı, faşizmin yaptığı ve önümüzdeki dönemde yapacağı saldırı ve katliamları halktan ve dünyadan gizlemektir. Faşist AKP/Saray diktatörlüğü bu saldırılarla basını susturup, ardından faşizme karşı direnen güçlere yönelik daha geniş çaplı saldırı ve katliamlar gerçekleştirmek istemektedir.

Bu saldırılarla işçi ve emekçilerin, Alevilerin, Kürtlerin, gençlerin, kadınların, kısacası tüm ezilenlerin sesi kesilmek istenmektedir. Tüm bu baskıları ve saldırıları gerçeklerin halka ulaşmasını engelleyemeyecektir. Özgür basın geleneği şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonrada faşist baskılara boyun eğmeyecektir. İşçi ve emekçilerin, özgürlüğün, gerçeğin sesi karanlığı yaracak ve gerçekleri haykırmaya devam edecektir.

Özgür Radyo’ya yönelik saldırıyı ve çalışanlarının işkence ile gözaltına alınmasını protesto ediyor ve özgürlüğün sesi Özgür Radyo ve saldırıya uğrayan, kapatılan 12 TV ve 11 radyo ile dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz.

AvEG-Kon işçi ve emekçileri, Avrupa’nın ilerici ve demokratik güçlerini, faşist Türk devletinin özgür basına yönelik kapatma saldırılarına ve çalışanlarının gözaltına alınmasına karşı seslerini yükseltmeye, sokağa çıkarak protesto etmeye çağırıyoruz.

Özgür Basın Susmadı, Susmayacak!

Kahrolsun Faşist Diktatörlük!

AvEG-Kon