Paris AKM’de Açlık Grevi

Paris AKM’de  Açlık Grevi

Paris (10.01.2015) – Paris’te çalışmalarını Villiers le Bel banliyösünde sürdüren Anadolu Kültürevi’nin dün akşam başlattığı açlık grevi, bugün ikinci gününe girdi.  Türk devletinin Kürdistan’da gerçekleştirdiği saldırı ve katliamları  protesto etmek amacıyla başlatılan açlık grevi, yaklaşık 20 kişinin katılımı ile sürdürülüyor.

AKP devletinin Kürt halkına yönelik saldırıları, Kürdistan’da yaşanan katliamları kınamak ve direnişleri selamlamak amacıyla başlayan açlık grevcilerine ziyaretler ise yoğun bir şekilde devam ediyor. Eylemin başladığı ilk anda gecenin geç saatlerine kadar SKB (Sosyalist Kadınlar Birliği) üyesi kadınlar eylemcilere destek ziyaretinde bulunarak desteklerini sundular. Burada bir konuşma gerçekleştiren SKB Eşbaşkanı Esra Demir “Türkiye’de açlık grevleri ile AKP faşizmine karşı direnişe geçen Alevilerin önemli bir direniş odağı olduklarını” belirterek “Gün faşizme karşı birleşik mücadeleyi hep birlikte omuzlayarak büyütmenin zamanıdır. Bizler Kürdistan’da  kadınların özyönetim iradelerini kuşanarak bu faşist kuşatmayı daha fazla çocuk ve kadının katledilmesinin önüne geçmenin vesilesi yapmalıyız” diyerek desteklerini ifade etti.

Yine FUAF Yönetim Kuruluda gecenin ilerleyen saatlerinde gelerek eylemi selamladıklarını belirttiler. FUAF Başkanı Erdal Kılıçkaya önümüzdeki günlerde belirledikleri eylem takvimini açıklayarak “daha yaratıcı eylemlerle süreci örgütlemeliyiz” dedi.

Bugünkü ziyaretçiler arasında SKB ve ACTIT Yönetim kurulu üyeleri gün boyunca eylemcilerin yanında yer alarak dayanışmada bulundu. Ayrıca YS adına bir gençte eyleme 2 gün katılarak dayanışma gerçekleştireceğini açıkladı. Tutsakların Sesi Platformu üyeleri de gerçekleştirdikleri ziyarette “‘AKP diktatörlüğüne karşı Kürt halkı ile dayanışmak amaçlı gerçekleştirdiğimiz bu eylemi destekliyoruz. Kürdistan’da gerçekleşen katliamları lanetliyoruz, sessiz kalmayacağız” diyerek desteklerini belirttiler. Yine YS’li gençler bir ziyaret gerçekleştirerek hazırladıkları açıklamayı okuyarak dayanışmalarını belirttiler. Yine ziyaretçiler arasında 9 Ocak 2013’te Paris’te katledilen üç Kürt kadın devrimciden Leyla Şaylemez’in babası Cumali Şaylemez ve Kürt Kadın Hareketi ve KCD-E temsilcileri yer aldı. Ayrıca Nantes Alevi Derneği Başkanı İmam Yalvaç’da eylemcileri ziyaret ederek desteklerini belirtti.

Açlık grevine katılan eylemciler adına konuşan Pir Ahmet Taş ise “Kürdistan ve Türkiye’deki katliamlara son verilsin, analar ağlamasın çocuklar ölmesin, çocuklar ağlamasın analar ölmesin” şiarı ile bu direnişe başladıklarını söyledi.

“Bugün açlık grevimizin 2. günü. Buraya gelen tüm arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Konfederasyon bazında eylemlerimiz de var. Avrupa parlamentosuna dosya sunduk” diyen Pir Ahmet, “Biz bu gün bir ses oluruz ve umarım bu ses Avrupa da çığlığa dönüşür” diye konuştu.