Paris Katliamı On Binlerle Lanetlendi

Paris Katliamı On Binlerle Lanetlendi

Paris (09.01.2016) – Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledilişlerinin 3’ncü yılında on bini aşkın Türkiyeli ve Kürdistanlı Paris’te bir araya geldi.

PKK kurucularından Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Üyesi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi Üyesi Leyla Şaylemez, katledilişlerinin üçüncü yılında Fransa’nın başkenti Paris’te anıldı. Bir hafta önce Sakine Cansız’ın “Sara-Yaşamım Hep Kavgaydı” isimli belgesel ile başlayan anma etkinlik dizisi, yürüyüş ve mitingle sona erdi.

9 Ocak günü Gare Du Nord meydanında bir araya gelen kitle “Em Edalet Dixwazin” şiarıyla yürüyüşe geçti. Avrupa’nın bir çok ülkesinden Paris’e gelen binlerce kişi sabahın erken saatlerinde Gar Du Nord’da buluştu. Buradan Bastille meydanına  doğru, “Adalet ve Aydınlık İstiyoruz”, “Katliamın arkasındaki güçler açıklansın” pankartlarıyla yürüyüşe geçti.

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, Sêvê Demir, Fatma Uyar, Pakize Nayır, İstanbul’da infaz edilen MLKP komutanları Şirin Öte, Yeliz Erbay’ın fotoğrafları taşındığı yürüyüşte, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ile PKK, MLKP bayraklarını taşıyan kitle sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bijî Berxwedana Botanê”, “Ben Sakineyim, Leylayım ve Fidanım”,”Yaşasın partimiz MLKP”, “Yeliz ve Şirin yoldaşlar ölümsüzdür”,”Yaşasın KKÖ” gibi sloganlar attı. Yürüyüşün en önünde  Cansız, Doğan ve Şaylemez’in aileleri, HDP Eşgenel Başkanı Figen Yüksekdağ, Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zubeyir Aydar,  Kürt kurum temsilcileri, komünist, sosyalist parti yöneticileri olmak üzere çok sayıda siyasetçi ve şahsiyetler yürüdü. Yürüyüş boyunca Silopi, Sur ve Cizre direnişleriyle dayanışma mesajları verildi.

Yürüyüşe Fransızca ve Türkçe ‘Sizin sesiniz olup sizi haykıracağız’ sloganının yazılı olduğu Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in resimli pankartı ile MLKP/KKÖ (Komünist Kadın Örgütü)’de katıldı. Kadın korteji ile ilgi odağı olan MLKP/KKÖ’lü kadınlar attıkları sloganlarla katliamı lanetlerken katledilen kadın devrimcileri andılar. Ayrıca pankart ve döviz ve bayrakları ile  Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) de yürüyüşte yerini aldı. YS’li genç kadınlar Sakine, Fidan, Leyla, Yeliz ve Şirin’in resimlerinin yer aldığı bir pankart ile alandaydılar.

Uzun bir yürüyüş sonrası Bastille meydanına gelen kitleyi başta Cansız, Doğan ve Şaylemez’in aileleri selamlayarak birer konuşma gerçekleştirdiler. Kitle ile birlikte Gare Du Nord’dan Bastille’e kadar yürüyen HDP Eşgenel Başkanı Figen Yüksekdağ  burada bir konuşma gerçekleştirdi. Yüksekdağ, 9 Ocak 2013 yılında yapılan cinayeti hatırlatarak ”Bu katliam ile onları  fizikken aramızdan aldılar. Ancak onların düşüncesi, davası ve mücadelesi bugün Kürdistan’ın dört parçasında devam ediyor. Kürdistan ve Türkiye halkları için yeni direnişleri sürüyor. Ne biz, ne de Kürdistan ve Türkiye halkları onların çizdiği özgürlük mücadelesinde asla geri durmadık. Bugün dört bir yanda yükselen direniş çığlığı onlara selamımızdır” dedi.

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, katliamın üzerinden üç yıl geçmesine rağmen asıl sorumluların açığa çıkartılmadığının altını çizerek, şunları söyledi: “Asıl katilleri ortaya çıkarmamak için uluslararası suç çetelelerini kurdular. Türkiye devleti bu katliamdaki sorumluluğunun üstünü örttü. Ve Fransa devleti de buna ortak oldu. Bu iki devlet katliam üzerinden suç ortalığı yaptı. Bunun üzeri ne kadar kapansa da gerçekler bizim nazarımızda o kadar açıktır. Suçlular ayan beyan ortadadır. Dün bize bu katliamı dayatanlar, bugünde aynı  zihniyettir. Türkiye’deki Saray iktidarı, Paris katliamının da bugün Kürdistan’da katledilen 350 sivilin de katilidir. Biz bu gerçeği her yerde haykırmaya devam edeceğiz”.

Daha sonra söz alan Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal, Kürt halkı Kürdistan ve Paris’te 3 kadın için ayakta olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Silopî’de 3 kadın katledildi. Paris katliamı benzer bir katliamdır. Kürt halkı özerlik direnişini ortaya koyuyor. Düşman sunu iyi bilmeli, Kürt anaları savaşa öncülük ediyor. Analar kendi elleriyle çocuklarını savaşa gönderiyor kendi geleceği için. Annelerin direndiği bir yerde mutlaka zafer olacaktır”.

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) Eşbaşkanı Esra Demir Sakinelerin Yelizlerin Şirinlerin yoldaşları hoşgeldiniz diyerek kitleyi selamladığı  konuşmasında “Sakine Fidan ve Leyla yoldaşların mücadelesi  kadınların onur mücadelesidir. Ekin Wan’ın çırıl çıplak bedeni tepeden tırnağa onur abidemiz olarak kalacaktır. Faşist Türk sömürgeciliği Kürdistan’da özyönetim iradesine kuşanmış kadınlara, gençlere, Kürt halkına bir savaş ilanı gerçekleştirdi. Bu savaş kabulünü onurla mücadele eden halkımızın direniş iradesinde görüyoruz. Bu irade bizimdir. İşte bu irade İstanbul’da Gaziosmanpaşa’da polis kuşatmalarına karşı son mermileri ile direnen Yeliz ve Şirin yoldaşlarımızın iradesidir. İşte bu irade Seve, Pakize ve Fatma yoldaşlarımızın iradesidir. Kadın özgürlük mücadelesinin iradesidir. And olsun ki onların mücadelesini dün olduğu gibi bugünde daha fazla omuzlayarak yükselteceğiz”.

Daha sonra Fransa Komünist Parti adına, Avrupa Sol grubu adına Eric Coudray, davanın avukatlarından Sylvie Boitel, KCD-E Eşbaşkanı Dilşah Osman’da birer konuşma yaparak, katliamın aydınlatılması çağrısında bulundular.

1

3

4 5