Paris’te 10 Eylül kutlaması

PARİS-(11.09.2014)20140910_181421 Marksist Leninist Komünist Parti’nin 20. kuruluş yıl dönümü, Fransa’nın başkenti Paris’te kutlandı.

MLKP şehitleri şahsında tüm devrim şehitleri anısına saygı duruşuyla başlayan etkinlikte, Fransa MLKP adına bir konuşma yapıldı. MLKP temsilcisi, “Parti dünyanın yeni durumunda, tarihsel gelişmeyi eleştirel devrimci yöntemle çözümleyerek işçi sınıfını ve ezilenleri aydınlatacak, onları Marksizmin devrimci ruhuyla güncel biçimde buluşturacak teorik bir silah demektir” dedi.

MLKP’nin dünyanın yeni durumunda ezilenlere ve sömürülenlere umut olduğunu dile getiren temsilci, kadın devrimine de vurgu yaparak, MLKP’nin 20 yıllık süreçte defalarca sınandığını söyledi. “Ne emperyalist merkezlerin ne işbirlikçi rejim güçlerinin kesintisiz tasfiyeci planları ve saldırıları, komünist iradenin devrim ve sosyalizm için var olma hakkını kazanma savaşından döndürebildi” dedi.

MLKP’nin yenilgiye asla yenilmediğinin altını çizen MLKP temsilcisi, “Umudu devrim için düşen ve dövüşenlerin andı gibi bayraklaştırıp dimdik yürüdüler. Dün Gazi ayaklanmasından NATO’ya karşı barikatlarda dalgalanıyordu o bayrak. Bugün Haziran ayaklanmasından Kürdistan’a, Rojava’ya, Şengal’e dalgalanmaya devam ediyor. Ve edecek mutlak, devrimin zaferine dek” diye konuştu.

MLKP temsilcisinin konuşmasının ardından MKP temsilcisi de MLKP’nin 20. kuruluş yılını selamladı, devrimci dayanışmalarını iletti. PKK temsilcisi ise “MLKP Kürdistan ulusal mücadelesinde pratikte de var olduğunu bize gösterdi. MLKP bugün
Şengal’de varlığıyla bizimle ortak mücadele verdiğini gösterdi. Bundan sonra da ortak mücadelemizin arkasındayız. MLKP’ye 20. yılında başarılar diliyoruz” dedi.

18 Ekim’de Almanya’da “20. yılda, isyan devrim sosyalizm” şiarıyla düzenlenecek etkinliğe çağrı yapıldı.

100 kişinin katıldığı etkinlik türkülerle sona erdi.