Paris’te ACTİT 27.Genel Kurulu Gerçekleşti

Paris’te ACTİT 27.Genel Kurulu Gerçekleşti

Paris (04.10.2015) – Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon)’a bağlı Fransa Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTİT) 27. Olağan Genel Kurulu’nu başarıyla tamamladı.

Kongre Müslüm Akyol ve Mehmet Beşgen şahsında devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuyla başladı.

Divan seçiminin ardından 26. dönem yönetim kurulu adına bir konuşmanın ardından AvEG-Kon eş genel başkanı Şafak Arabacı sözü aldı.7 haziran seçimlerini değerlendiren Arabacı Ağır bir süreçten geçiyoruz dedi. Arabacı “Geçtiğimiz haziran ayında Türkiye’de bir seçim süreciyle karşı karşıyaydık. Başta  Aveg-kon’a bağlı derneklerimiz yurtdışında Biz HDP’nin  Türkiye’de demokrasi mücadelesi bakımından önemli bir sac ayağı olduğu bilinciyle hareket ederek, Avrupa’da örgütlü bulunduğumuz; Fransa, Almanya, Belçika, İsviçre, Hollanda ve İngiltere’de bulunduğumuz her alanda seçim komisyonlarında aktif yer aldık” dedi. Biz devrimciler, kadınlar, gençler, çevreciler, Aleviler, Kürtler, Türkler, Ermeniler olarak ellerimizi birleştirdik ve önümüzde hiç bir gücün durmayacağını biliyorduk  diyen Arabacı ” 8 haziran sabahına gözümüzü açtığımızda Türkiye’de demokrasiye uyanmayacağımızı ve özgürlüklerin bizi beklemeyeceğini biliyorduk. 12 eylül faşist darbesinden arta kalan yüzde on barajını aşacağımızı, demokrasi mücadelesinde bir eşik atlayacağımızın bilincindeydik” dedi. 7 haziran seçimlerinin ardından  Erdoğan’ın savaş  çığırtkanlığı yaptığını dile getiren Arabacı “Faşist Erdoğan Sarayı’nda pişirip fırına sürdüğü savaş planını 20 Temmuz’da Suruç’ta Sgdf’li yoldaşlarımızın “beraber savunduk, beraber inşaa edeceğiz” bilinci ile kobaneye yola çıktıkları Suruç’ta basın açıklamasında bir bombayla paramparça ederek savaşı nasıl tırmandıracağının işaretini verdi bize. Biz, onun Suruç’ta yaptığı katliamla  neyi hedeflediğini iyi biliyorduk. Öfkeliyiz ama umutsuz değiliz. Aynı gün bütün kurumlarımızın yaptığı açıklamada şu vardı biz boyun eğmeyeceğiz. Biz faşist diktatörlüğe ve Erdoğan’ın şürekasına boyun eğmeyeceğiz. Avrupa Binlerce insan Suruç’ta yapılan katliam karşısında dimdik sokaklarda durduk” dedi.
İnadına barış, inadına özgürlük diyen Arabacı ” 1 Kasım seçim sürecini bu salonda bulunan herkes ölümcül şekilde ele almak zorunda” dedi.
Emperyalistlerin desteklediği katliamcı daiş ve  onların savaş politikaları sonucu halklarımız acı ve gözyaşlarını boğuldu diyen Arabacı ” Suriye’de halklarımız sınırları aşarak Avrupa’ya gelmeye devam ediyorlar. Öyle ki hergün göçmenlerin boğulduğu haberleri ile uyanıyoruz. İnsanlık kıyıya vuruyor. İtalya’da, Yunanistan’da Akdenizin sularında alışılmış bir vaziyette herhangi bir habermiş gibi izlediğimiz onlarca göçmen sulara gömülüyor” dedi. Göçmen kurumları olarak göçmenlere dayatılan ırkçı, insanlık dışı uygulamalara karşı duracağız diyen Arabacı ” Emperyalistlerin savaş politikalarına göz yummayacağız” dedi.

Aveg-kon Eş genel başkanı Şafak Arabacı’nın ardından Faliyet raporu okundu. 26.Genel Kurul’dan bugüne kadar siyasi gelişmeler karşısında ACTİT’in ürettiği politikaların değerlendirildiği raporda, ACTİT’in Fransa’da işçi eylemlerinden, göçmenlerin demokratik taleplerine, Kobane sürecinde mücadelenin içinde yer aldığı kaydedildi. Üyelerin etkin katıldığı canlı tartışmaların ardından önümüzdeki sürecin daha iyi örgütlü çalışmayla ele alınması gerektiği vurgusu yapıldı.

Sosyalist Kadınlar Birliği’nin çalışmalarının yer aldığı raporun sunuldu. Gençlik çalışmasının önemli ayağı olan YS’da bir rapor sundu.Sgdf ile dayanışma amaçlı 23 ekimde halay gecesi düzenleyeceklerini duyurdu. Ardından mali rapor okundu ve üyeler tarafından aklandı.

Raporların okunmasının ardından 5′i asıl 2′si yedek olmak üzere 7 kişilik yeni yönetim kurulu seçildi.