Paris’te basın özgürlüğüne saldırılar üzerine RSF ile görüşme

Paris’te basın özgürlüğüne saldırılar üzerine RSF ile görüşme

Paris (06.10.2016)- Fransa’nın başkenti Paris’te ACTİT ve SKB’nin çağrısı ile muhalif ve özgür basına yapılan baskılara ilişkin Sınır Tanımayan Gazeteciler ile bir görüşme yapıldı, AFP önünde ise basın açıklaması.

ACTİT, ADHK-PARİS HDK- Fransa ve Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi temsilcileri ve üyeleri Sınır Tanımayan Gazeteciler Paris Bürosu yetkilileri görüşerek Türk devletinin muhalif ve özgür basına yönelik kapatmalar hakkında bilgi verdi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye masası temsilcisi Johann BİHR eylemcilere hitap ederek, “Türkiye’de yaşananları kaygıyla takip ediyoruz. Öfkenizi ve mücadelenizi paylaşıyoruz. Maalesef yaşananlara dünya Fransa ve dünya kamuoyu sesiz kalıyor. Biz yine de bu sessizliği kırmak için, Türkiye’deki muhalif basına karşı yapılan saldırıları kamuoyuna taşımak için tüm basına yazılar yazıyoruz ama gerçekleri görmezden gelip örtbas ediyorlar. Bugün kaptırtılan medya için bildiri yayınladık. Özgür radyo dinleyici ve çalışanlarına dönük yapılan saldırıyı kınadık. Bu durumun takipçisiyiz ve kaygılarımız devam ediyor. Bu yaşananlar ve var olan güncel durum üzerine bir rapor yazdık ve AB komisyonuna sunduk. Girişimlerimiz devam ediyor.

Kasım ayı başında bir heyetimiz Türkiye’de muhalif ve özgür basına yönelik kapatma ve saldırıları yerinde incelemek için gidecek. Aynı zamanda Fransa medyasının da Türkiye’de bu anti demokratik uygulamaları gündemlerine alarak kamuoyuna yansıtmaları yönünde baskılar oluşturacağız” dedi.

Kapatılan TV ve Radyoların logolarının bulunduğu dövizlerin taşındığı eylemde “Ezilenlerin sesini kısamazsınız” sloganları atılarak Sınır Tanımayan Gazeteciler bürosu önünden Agence France Presse (AFP) binası önüne kadar yürüyerek burada bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada, yapılan bu saldırılarla işçi ve emekçilerin, Alevilerin, Kürtlerin, gençlerin, kadınların, kısacası tüm ezilenlerin sesi kesilmek istendiği belirtilerek’ Tüm bu baskıları ve saldırıları gerçeklerin halka ulaşmasını engelleyemeyecektir. Özgür basın geleneği şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonrada faşist baskılara boyun eğmeyecektir. İşçi ve emekçilerin, özgürlüğün, gerçeğin sesi karanlığı yaracak ve gerçekleri haykırmaya devam edecektir” denilerek Fransa medyasının Türkiye ve Kuzey Kürdistan yaşanan olaylar karşısında duyarsız kalınmaması çağrısında bulunuldu.

AFP Kurum yetkilisi ile yapılan görüşmede Fransız basının Türkiye’de meslektaşlarının maruz kaldığı devlet şiddetine ve baskılarına karşı duyarsız kaldığı belirtilerek daha fazla duyarlılık ve enternasyonal dayanışma istendi.