Paris’te Binler Ankara Katliamını Lanetledi

12095216_1682323555332077_995250020576420828_o

Paris (10.10.2015) Ankara’daki barış mitingine yapılan bombalı saldırıya Fransa’nın başkenti Paris’te de tepkiler geldi. Fransa Demokratik Kürt Konseyi, Fransız Komünist Parti, Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği, Kürt Kadın Hareketi, ACTİT, SKB, FUAF, ATİK, FEDA, Pazarcık Elbistan Halk Evi, SYKP, DİDF, Alınteri, Kızılbayrak, ADHK-Paris, Odak, Bloc Rouge kurumunlarının çağrısı ile Republique Meydanı’da binlerce Türkiyeli ve Kürdistanlı bir araya geldi. Binlerce insan Republuque Meydanı’nı “No pasaran”, “Barış, inadına barış”, “Katil AKP” sloganlarıyla doldurdu.

Seçim çalışmaları nedeniyle Cumartesi sabah erken saatlerinde Paris’e gelen Urfa Milletvekili Osman Baydemir’de miting alanındaydı.

Çok sayıda Fransız kurum temsilcisi Kürdistanlılar ve HDP bileşeni kurumlarla yan yana katliamı lanetleyen sloganları hep bir ağızdan haykırırken, NPA, Sol Parti, FUAF, Ensamble, Fransız Komünist Parti, Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği, SOS Racisme adına birer temsilci sahnede kurulan platforma çıkarak birer konuşma gerçekleştirdi.

Fransız sol hareketleri ve partiler yaptıkları konuşmalarda katliamı lanetlerken, Fransa devletine Erdoğan’dan desteğini çekme çağrısında bulundu.

Enssemble Sol Parti üyesi Clementine Autin, “Ülkemizin cumhurbaşkanı Hollande’a Erdoğan’dan desteğini çekmesi ve Kürt halkının direnen temsilcileri HDP ve PKK konusunda tavrını değiştirmesini istediğimizde Suruç’tan sonra Hollande, Erdoğan’a teşekkür etmişti. Bugün yine barış meydanında katledilen insanların cesetlerini göre göre Erdoğan’a teşekkür edecek misiniz” diyerek Fransa’nın bu siyasetten vazgeçmesini talep etti.

Sol Parti ve Komünist Parti adına yapılan konuşmalarda DAİŞ ve Türkiye’deki gerici güçlere karşı demokrasinin ve barışın teminatı olanlar her gün katledildiği bir yerde tüm demokratik ve özgürlükçü güçlerin barışın sesinin yanında olması gerektiği vurgulandı.

Sol parti temsilcilerinin yaptığı konuşmaların ardından HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir platforma çıkarak meydanı dolduran binleri selamladı.
12119899_1682323848665381_1084205338041907191_o

Baydemir, yaşanan katliamda yaşamını yitirenleri anarken, bu kanlı katliamı gerçekleştiren zihniyetin Kobanê’de, Amed’de, Suruç’ta, Adana’da, Mersin’de yaşanan katliamlardaki güçlerle aynı olduğunu ve aynı zihniyetten beslendiğini ifade etti.

“Kardeşlerim her şey gün gibi açıkta. Gizlisi saklısı olmayan bir katliamı yaşıyoruz. IŞİD’in mantığı Ortadoğu coğrafyasında ne idiyse Kobanê’ye saldıran barbarlığın mantığı, amacı ne idiyse Ankara katliamını gerçekleştirenlerin zihniyeti aynı, mantığı aynı ve beslendiği kaynak aynıdır. Aynı odaktır. Bugün hiç şüpheniz olmasın ki tarihi bir gün olacaktı. Bugün bir kez daha o meydanda barışa bir şans denilecekti. İşte barıştan korkanlar, daha açık bir ifadeyle KCK’nin eylemsizlik kararından rahatsızlık duyanlar, Türkiye’nin batı yakasına asker, polis, gerilla cenazesi gelmemesinden dolayı korkanlar barış talebini ve birlikte yaşam talebini kana buladılar” diyen Baydemir, faşizme karşı omuz omuza AKP, tek adam diktatörlüğüne karşı barışın ve demokrasinin savunucu olmaya devam edeceğiz dedi.

Baydemir’in konuşmasının ardından kitle en önde Ankara katliamını kınayan pankartla yürüyüşe geçti. En önde HDP bileşeni kurum temsilcileri, Osman Baydemir, Sol Parti genel sekreteri Jean-Luc Mélenchon’un aralarında bulunduğu çok sayıda sol parti temsilcisi yürürken, ardından binler “Hepimiz HDP” diyerek Strasbourg Saint Denis semtine kadar yürüdü.
12068788_1682324125332020_2134245761979301585_o

Slogan ve kısa konuşmalarla katliamın lanetlendigi eylemde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu yapıldı.Pazar günü yapılacak ve Republique Meydanı’da saat 14.00’de başlayacak olan yürüyüşe çağrı yapılarak eylem sonlandırıldı.