Paris’te binlerce kişi diktatörlüğe ‘HAYIR’ dedi

Paris’te binlerce kişi diktatörlüğe ‘HAYIR’  dedi

PARİS(*5.03.2017)-Fransa Hayır Platformu’nun çağrısıyla yapılan Hayır yürüyüşü “Faşizme hayır”, “Diktatörlüğe hayır” , ‘’katil Erdoğan ‘’sloganları eşliğinde Republique meydanında HAYIR mitingi düzenlendi
Republique meydanında Fransa Hayır Platformu Eş Sözcüsü Hatice Tolu bir konuşma yaptı. Tolu, Faşist Erdoğan, diktatörlük ‘hevesiyle’ ülkeyi kana buladığını, iktidarını süreklileştirmek amacıyla 18 maddeden oluşan bir anayasa paketiyle ülkeyi referanduma götürdüğünü ve amacın fiilen yürütülen dikta rejimine  ‘yasal’ bir görünüm kazandırmak olduğunu belirti.
Tolu, ‘’Erdoğan’ın liderliğindeki AKP saray faşizmi, siyasi soykırım operasyonlarıyla Kürt halkının, demokrat ve devrimcilerin direniş iradesini kıramadı, kıramıyor.
Dizginsizce sürdürülen saldırılar, siyasi soykırım operasyonları ve katliamlar, Kürt halkının, ezilen diğer halkların ve onların öncülerinin, ,sosyalistlerin direnişini teslim alamadı. Bunun içindir ki; katliam ve saldırganlıklarına yenilerini ekliyorlar.
Milyonlarca işçinin, emekçinin, kadının, gencin, Kürt halkı başta tüm ezilen halkların iradesiyle meclise giren HDP’nin Eş Başkanları ve milletvekilleri, belediye eş başkanlarını, belediye meclis üyelerini tutuklayan faşist diktatörlük, faşizmin bu zorbalığına evet demeyen liberal gazetecileri dahi tutuklamakta bir beis görmedi. Şimdi açıkça kendi yasalarını da çiğneyerek halklarımızın ilerici devrimci iradesinin temsilcisi FİGEN YÜKSEKDAĞ’ın milletvekilliğini düşürdü’’.
Barış ve özgürlük isteyen herkesi, HAYIR etrafında kenetlenme, birleşik mücadeleyi büyütme çağırısı yapan Tolu, gelin hep birlikte tüm HAYIR’ları birleştirelim, saray diktatörü ve onun AKP’sini tarihin en kirli çöplüğüne gönderelim’’ dedi.

HDK-Avrupa eş sözcüsü Demir Çelik yaptığı konuşmada  ,“Hiçbir hukuki hakkımızın tanınmadığı bir anayasa sunuyorlar. Yeni bir anayasaya ihtiyaç var. Bu anayasa demokratik olmalıdır. 1924’un tekrarı olacak bir anayasayı istemiyoruz.
Günümüz Türkiye’sinde hukuk adalet yok. Bunun için Avrupalı Kürtlere çok büyük görev düşüyor. Geçmiş seçimlerde kazandığımız zaferleri daha da ileri götürmeliyiz” diyen Çelik, halk için, barış için hayır oyunun kullanılması gerektiğini söyledi.
Emekçilerin, yoksulların, ezilenlerin birleşerek, kazanacağının farkında olunması gerektiğini de vurgulayan Çelik, “Kendi adil geleceğimizi kurmak için hayır demeliyiz” dedi.
Demir Çelik KDP ‘nin Şengal’e yönelik saldırılarını kınadı ve duyarlılık çağrısı yaptı.
Miting Paris TEV-ÇAND Meclisi üyelerini müzik dinletisi eşliğinde çekilen HAYIR halayı ile sona erdi