Paris’te bir GEZİ direnişi yaşanıyor

Paris’te bir GEZİ direnişi yaşanıyor

Fransa’nın dört bir yanından Paris’e akın eden sarı yelekliler Champs-Elyséesde bir araya geldi. Devletin gösterdiği eylem alanına gitmeyi red eden eylemciler Bastille ve Champs-Elysées başta olmak üzere bir çok noktada buluştu.

Champs-Elysées ‘de eylem yapan binlerce sarı yeleklilere polis tazyikli su ve gazlacrymogènes ile saldırdı. Eylemciler kararlı bir şekilde direniş gösteriyor. Bir kısım eylemci Cumhurbaşkanlığı sarayının önüne ulaşmak istiyor.

Devlet, asker ve polis ile yüksek güvenlik önlemleri almış durumda

Paris’e gelemeyen sarı yelekliler ise bulundukları kent ve bölgelerde blokaj eylemlerine devam ediyor.

les départements de la Seine-Maritime, l’Eure, le Calvados, la Somme, le Nord, la Gironde, la Haute-Garonne, l’Ariège ve başka noktalarda gişelerin önüne barikat kurarak ücretsiz hizmet verilmesi sağlanıyor.

Eylemler ve çatışmalar devam ediyor…

Eylemciler barikat kurdu polisle çatışıyor. Paris’in degişik bölgelerinden eylem alanına akın var. Fransız halkının % 80 ni sarı yelekliler eylemini destekliyor. Eylemciler Macron istifa defol diye bağırıyor. Grevci işçiler eylemcilere desteğe gidiyor. Bazı bölgelerde CGT sendikası ve sarı yelekliler birlikte direniyor ve total rafinerilerini bloke ettiler.
Eylemler yoğun bir şekilde devam ediyor.

(ETHA’da yer alan haber)

‘Sarı yelekliler’ Paris’te Macron’un ofisine yürümek istiyor

Fransa’da akaryakıt fiyatlarının yüksekliğine karşı geçen hafta ülke genelinde yapılan eylemlerin ardından bugün başkent Paris’te büyük bir gösteri düzenleniyor. Ancak polis eylemcilerin Cumhurbaşkan Macron’un ofisine yaklaşmasına izin vermiyor.

Fransa’da akaryakıt fiyatlarının yüksekliğine karşı geçen hafta ülke genelinde başlayan “Sarı yelekliler” gösterisi bugün başkent Paris’te devam ediyor. Sosyal medya üzerinden örgütlenerek Fransa’da arabalarda bulunması zorunlu olan reflektörlü sarı ikaz yelekleriyle eylem yapan Fransızlar, Paris’te Champs-Elysee caddesinde “Macron istifa” sloganlarıyla toplanmaya başladı.

Paris’te hayatı durdurma çağrısıyla bugün düzenlenen eylemde 3 bin polis, göstericilerin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisinin bulunduğu Elysee Sarayı’na yaklaşmasını engellemeye çalışıyor.

35 bin kişi Facebook’tan yapılan Paris’in Concorde Meydanı’nda toplanma çağrısına olumlu yanıt verdi. Ancak Fransız polisi cumhurbaşkanlığı sarayına yakınlığı nedeniyle burada eylem yapılmasına izin vermiyor. Gösteri için yalnızca Eyfel Kulesi’nin yanındaki bir parka izin verilirken, ‘Sarı yelekliler’in başkanlık sarayına yürümekte kararlı oldukları belirtiliyor.

Geçen haftadan beri devam eden protestolara resmi açıklamalara göre 300 bin kişi katıldı. Eylemlerde akaryakıt zamlarının Fransa’da özellikle kırsal kesimde yaşayan ve işlerine gitmek için araç kullanmak zorunda olan çalışanları etkilediği vurgulanıyor.

Ülkede dizel fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 23 oranında artarken benzin fiyatları da aynı dönemde yüzde 15 oranında arttı. Fransa’da yılbaşından itibaren dizel ve benzine yeni zamların gelmesi bekleniyor.