Paris’te Faslı tutsaklarla dayanışma eylemi

tutsak
PARİS(09/04/2015)- Devrimci tutsaklarla dayanışma kolektifi “Le Cri/Haykırış”, Faslı devrimci tutsaklarla dayanışma eylemi gerçekleştirdi.

Avrupa Özgür Tutsaklarla Dayanışma Komitesi’nin de bileşeni olduğu Le Cri üyeleri Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Fas Başkonsolosluğu önünde toplandı. Tutsakların serbest bırakılması talebine yer verilen bildiriler dağıtan Le Cri aktivistleri, Instuti Du Monde Arabe önünde de basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamada Faslı 7 devrimci tutsağın 23 Mart’tan bu yana süresiz açık grevinde olduğu belirtildi. Fas’ta 300′den fazla devrimcinin tutsak olduğuna vurgu yapılan açıklamada, dayanışma amacıyla 30 kişinin de açlık grevi yaptığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Gerici Fas iktidarı devrimci tutsaklara işkence yapmakta, katı bir tecrit uygulamakta. İnsanca yaşama koşulları için açlık grevine giden tutsaklar, açlık grevi boyunca da işkence ve fiziki saldırılara maruz kalmaktalar.”

Eylemde sık sık “Kahrolsun gerici Fas iktidarı”, “Devrimci politik tutsaklara özgürlük” ve “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganları atıldı