Paris’te katledilen Mehdi Ben Barka anıldı!

PARİS (01.11.2013)- 1965 yılında Paris’te katledilen Faslı siyasetçi Mehdi Ben Barka ailesi, arkadaşları ve insan hakları savunucuları tarafından 29 Ekim 2013’te anıldı.

 

29 Ekim 1965 tarihinde iki fransız polisi tarafından kaçırılıp katledilen Mehdi Ben Barka, Fransa’nın Fas’ı işgaline karşı muhalif olan kişilerden biriydi. Fas İstiklal Partisi’nin kurulmasında önemli rolü olan Barka Fas’ın 2 Mart 1956’da bağımsızlığını ilan etmesinden sonra da Fransa’nın katliamları devam etmesine karşı muhalifliğini korudu.

 

Muhalifliği ile Fransa devletinin dikkatini çeken Barka, Paris’te olduğu sırada kaçırıldı ve katledildi. Fakat Fransa devleti katliamı bugüne kadar kabul etmedi. Ailesi ve arkadaşlarının sorumluların yargılanması için 48 yıldır sordukları; Mehdi Ben Barka nasıl öldü? Katliamı kim yaptı? Barka’nın mezarı nerede? Sorumlular bulunup yargılanacak mı? soruları soruldu fakat bu güne kadar yanıt alınamadı. Şimdiye kadar katılmayan Fransız “insan hakları savunucuları”nın da destek verdiği anmaya ICAD Fransa temsilcisi de katıldı.