Paris’te onbinler katliama karşı yürüdü

sakineler

PARİS(11.01.2015)- Fransa’nın başkenti Paris’te iki yıl önce siyasi bir suikastle öldürülen PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan, Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez için toplanan on binlerce kişi yürüyüş gerçekleştirdi.
Avrupa’nın çok sayıda ülkesinden Paris’te gelen on binlerce kişi, sabahın saatlerinde itibaren Gare du Nord’ta toplandı. “Suskunluğunuz suçluluğunuzdandır” şeklinde slogan atan binlerce kişi “2 yıl önce 3 Kürt kadın Sara, Rojbîn ve Ronahî, bugün ise Charlie Hebdo”, “Adalet ve hakikat için katliamın arkasındaki güçler ortaya çıkartılsın”, “Barbarlık Paris ve Kobanê’de öldürüyor” yazılı pankartlar taşıdı.
Eyleme Kürt göçmen örgütlerinin yanı sıra Fransız kitle örgütleri ile ACTİT, SKM, MLKP, PKK, TKP-ML ve MKP üyeleri de pankartlarla katıldı.
Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile PKK lideri Abdullah Öcalan’ın resimlerinin bulunduğu bayraklar taşıyan kitle Cahrle Hebdo katliamında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını da taşıdı. Sık sık “Sara’yız, Rojbîniz, Ronahîyiz”, “Fransa katilleri yargılasın” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” şeklinde sloganlar atıldı.
Kitle katliamın yaşandığı Kürt Toplum Merkezi önüne yürüyüşe başladıktan sonra polis ile gençler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Katliamın yaşandığı bina önüne karanfiller bırakan kitle Stalingrad Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.
KATLİAM DERHAL AYDINLATILMALI
Kitlenin önü Stanlingrad meydanına giriş esnasında polis tarafından kesildi. Polis yetkilileri, “Yahudilere ait bir alışveriş merkezinin işgal edilmesi nedeniyle meydana girişe izin verilmeyeceğini” belirtti. Kitle Paris katliamını lanetleyen ve Kobane direnişini selamlayan sloganlar ve marşlarla meydan girişinde uzun süre bekledi.
Yapılan görüşmelerin ardından onbinlerce kişi miting alanına giriş yaptı. Alanda Kürtçe ve Fransızca yapılan konuşmalarda 3 Kürt kadın siyasetçinin katledilmesi ile Charlie Hebdo katliamı lanetlendi. Saygı duruşu yapılan mitingde Kürt Demokratik Federasyonu adına yapılan açılış konuşmasında, iki yıl önce gerçekleştirilen Paris katliamı aydınlatılmadığı ve sorumlulardan hesap sorulmadığı için Charlie Hebdo saldırısı gerçekleştiğini vurgulandı.
Fransa Feminist Hareketi, Soldier Kadın Örgütü, Dünya Kadın Hareketi adına yapılan konuşmalarda katliamı lanetlendi.
Fransız Komünist Partisi adına yapılan konuşmada, “Katliamının aydınlatılması için Fransız ve dünya adalet sistemi harekete geçmeli. Türkiye Başbakan’ını ağırlayan Fransa Cumhurbaşkanı, bu katliamı sormalı ve aydınlatılmasını istemeli. Gerçek teröristler Paris katliamını yapanlardır” denildi.
SARALARIN MÜCADELESİ SÜRÜYOR
SKB Temsilcisi Arzu Torun da yaptığı konuşmada, “Fransa ve Türk hükümetleri failleri açığa çıkarmalı ve hesap vermeli. Charlie Hebdo ve 3 kadın devrimcinin katilleri aynıdır. Aziz Nesin’i şeytan ilan eden Turan Dursun’u katleden zihniyet aynıdır. Şengal’de kadınları köle pazarında satan zihniyetle Charlie Hebdo katliamını yapan zihniyet aynıdır “dedi. Katledilen Kürt kadın siyasetçiler için adalet istediklerini belirten Torun, “Adalet talebimiz gerçekleşene kadar mücadelemiz devam edecektir” dedi.
KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bese Hozat da yayınlanan görüntülü mesajında “Saraların mücadelesi, Şengal’de Kobane’de sürüyor” dedi. Miting konuşmaların ardından müzik dinletisi ile sona erdi.