Paris’te sosyalistlere verilen cezalara protesto

Paris’te sosyalistlere verilen cezalara protesto

PARİS (11.11.2013)- AvEG-Kon’a bağlı, Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTİT), Türkiye’de 8-12 Eylül 2006 tarihlerinde Türkiye ve Kürdistan’da yapılan operasyonlarla tutuklanan sosyalistlere dönük verilen binlerce yıl hapis cezalari yapılan bir basın açıklamasıyla, protesto edildi.

 

Türkçe ve Fransızca okunan metinde ‘’Toplumsal muhalefeti susturmak, toplumsal muhalefetin önde gelen devrimci, sosyalist güçlerini mücadeleden alıkoymak isteyen Türk devleti, katliam, işkence ve rehin tutma politikasını sürdürmektedir. 10 binin üzerinde politik tutsağın olduğu Türkiye’de özellikle Kürt yurtseverleri ve sosyalistler hedef tahtasına oturtulmuştur.

 

Gezi protestolarına katılan 3,5 milyon insana karşı estirdiği polis terörü,  8 bini aşkın insanı yaralaması, 12 kişinin gaz bombalarıyla gözlerini kaybetmesi, 6 kişinin katledilmesi ve Gezi’den bu yana süren tutuklama saldırısı, devlet terörünün son örnekleridir’’ denildi.

 

AvEG-Kon ve SKB bayraklarının taşındığı basın açıklamasında fransızca ve türkce ‘’Politik tutsaklara Özgürlük’’, ‘’Kahrolsun faşist Türk devleti’’, ‘’Devrimci tutsaklar onurumuzdur’’ sloganlar atılarak eyleme son verildi.