Parti ve devrim şehitleri İsviçre’de anıldı

BASEL (12.11.2013)- İsviçre’de düzenlenen “Haziran’ın direniş ruhuyla şehitlerimizi anıyoruz” gecesinde bir araya gelen göçmen emekçiler devrim şehitlerini andılar.

10 Kasım günü Basel’de gerçekleştirilen geceye Rojda, Grup Vardiya, Çağdaş Türkçe,  Kürtçe ve Karadeniz ezgileriyle kitleyi çoşturdular.

Gecede MLKP adına yapılan konuşmada, “Erdal’dan Serkana… Dünden yarına bir köprü gibi kuşak kuşak uzanan yitirdiklerimiz, ölümsüzleşenlerimiz.. Bugünkü mücadeledeki yerleri ve anlamlı yaşamları, bilinçleri ve tüm fiziki varlıklarıyla kavgaya gönüllü olarak katıldılar. Onlar bilerek, isteyerek, “kasıtlı” olarak kavga hayatını seçtiler. Güçleri ve bilinçleri ölçüsünde seçilmiş hayatın görev ve sorumluluklarını omuzladılar. Onurlu kavgada yaşamı omuzladılar, onurla aramızdan ayrıldılar” dedi. Devrim ve sosyalizm mücadelesini zafere taşıyacak yegane kuvvet devrim şehitlerinin ideallerine sımsıkı bağlı kalmak ve feda ruhuyla savaşmaktır çağrısı yapıldı.

KGÖ temsilcisi, “Gençlik partinin kritik dönemlerinde, savaş koşullarının zorluklarına rağmen, devrimci iddiasıyla ve değişim gücüyle en ön saflarda yerini aldı. Üç yıldızını sonsuzluğa uğurladı. Yılmaz Selçuk, Yasemin Çiftçi ve Serkan Tosun yolumuzu aydınlatan 3 klavuz oldular” dedi.

Gecede ayrıca PYD temsilcisi de bir konuşma yaparak, Rojava devriminin önemi vurgular yaparak gelişen sürece ilişkin bilgiler verdi.

Gecede sık sık, “Devrim şehitleri ölümsüzdür, Şehit Namırın, Gençlik Gelecek, Gelecek Sosyalizm, Kadınlar Partiye, MLKP’ye” sloganları atıldı. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı geceye,AvEG-Kon /Sosyalist Kadınlar Birliği, İsviçre Özgür Tutsaklar Komitesi, TKP/ML İsviçre Örgütü, TİKB/Bolşevik,TKİP İsviçre Komitesi ve SYKP İsviçre Koordinasyonu birer mesaj gönderdiler.

isvicre-mlkp-gecesi-1