Politik Tutsakların Sesi Basel’de yankılandı

Politik Tutsakların Sesi Basel’de yankılandı

Basel (12.06.2016) – Avrupa’da faaliyet yürüten, “Tutsakların Sesi Platformu”, özgür tutsakların sesini göçmenlere taşımak amacıyla Mayıs ve Haziran aylarında “politik tutsaklarla dayanışma” etkinlikleri devam ediyor.

Fransa’nın Marsilya ve Sarcelle’de düzenlenen iki etkinliğin ardında üçüncü etkinlik İsviçre’nin Basel kentinde ve aynı gün Almanya’nın Mannheim kentinde etkinlikler düzenlendi. 18 Haziran günü ise Almanya’nın Wuppertal kentinde etkinliklerin finali yapılacaktır.

12 Haziran günü Basel’de düzenlenen etkinlik, özgürlük mücadelesinde ölümsüzleşenlerin anısına saygı duruşuyla başladı. Politik tutsakların mücadelesine ve yaratıcılığına dikkat çekildi.

Tutsakların Sesi Platformu adına yapılan konuşmada, göçmenlerin her daim politik tutsakların yanında oldukları ve Tutsakların Sesi Platformunun tarihi anlatıldı. Politik tutsakların mücadeledeki yeri ve önemine dikkat çekildi. Devrimci mücadelenin onuru olan politik tutsakların sahiplenilmesinin önemine vurgu yapan konuşmacı, mücadele tarihinin beli kritik anlarında politik tutsakların oynadıkları rolün belirleyici olduğunu belitti. Mücadele sürdükçe devrimci politik tutsakların olacağını hatırlatın konuşmacı, göçmenleri politik tutsaklarla dayanışmayı büyütmesi çağrısı yaptı.

Okan Pehlivan seslendirdiği halk ezgileriyle, katılımcılara duygulu anlar yaşattı. Türkiye ve Kürdistan’da selamlar getiren Suruç gazisi Erkan hoca katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, Suruç’ta yaşanan faşist katliamı anlattı. Katliamın canlı tanığı olduğunu söyleyen Erkan Hoca; SGDF’nin, Rojava devrimini etkisini batıya taşımak için yola çıktıklarını ve “Birlikte savunduk, birlikte inşa edeceğiz” şiarıyla yola çıkan SGDF’li gençlerde korkan sömürgecilerin katliamı gerçekleştirdiğin belirtti. SGDF’li gençlerin katliam karşısın da geri adım atmadığını, tam tersine mücadeleyi daha da büyütmek için çalıştıklarını ifade etti.

Suruç katliamının birinci yılında SGDF’li gençlerin başlatmış oldukları “Suruç için adalet, herkesi için adalet” kampanyasını anlatan Erkan Hoca, kampanyanın Avrupa’da ses getirmesi gerektiğinin altını çizdi. Kampanyanın sahiplenilmesi çağrısı yaptı. Sömürgeci faşist devletin terörü karşısında, özgürlük ve demokrasi mücadelesi yürüten güçlerin asla geri adım atmadan mücadeleyi canla, başla büyütmek için uğraştıklarını ifade etti. Özgürlük mücadelesinin büyütülmesi için, Avrupa’da yaşayan Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenleri önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Edika; seslendirdiği birbirinden güzel ezgileriyle katılımcıları coşturdu ve halaya kaldırdı.

Sosyalist Kadınlar Birliği adına yapılan konuşmada, kadının mücadeledeki yeri ve önemine vurgu yapıldı.

Erdoğan Emir zazaca ezgileriyle katılımcılara, Dersim ve Kürdistan’ı yaşattı.

İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu etkinliğe gönderdiği mesajla devrimci dayanışmayı pekiştirdi.