Referandum sonucu meşru değil, İptal Edilsin!

Referandum sonucu meşru değil, İptal Edilsin!

AKP faşizminin Tekçilik üzerine kurduğu Anayasa Referandumu sonuçlandı. HAYIR’ın sokakta kazandığı,hileli seçimlerle, adeta halklarımızın büyük bir istek ve coşkuyla yürüttüğü çalışmanın tüm emeğini gasp eden AKP faşizmi, sandıkta da kaybetmiştir.
Sadece Referandum sürecinde bile yüzlerce insanımız gözaltına alınıp tutuklanmış, gösteriler yasaklanmış, medya üzerinden tam bir yasakçılık hüküm sürmüş, halklarımızın birleşik mücadelesine tahammül edemeyerek ev baskınlarıyla adeta çalışmalarımız fiilen engellenmiştir.
Referandumda EVET çıksada meşru olmayan bu sonucu asla kabul etmiyoruz. Parlamentonun 3. Büyük partisi HDP’nin Eşbaşkanları dahil vekillerin tutuklu olduğu, gazeteci,sendikacı, aktivistlerin esir alındığı, halklarımızın tercihi ile kazanılmış belediyelerin el konulduğu, bir çok dernek,basın vb kuruluşların kapatıldığı bir süreçte yapılan bir Referandum zaten meşru değildir. İşte 16 Nisanda ortaya çıkan ve toplumsal uzlaşıcılığın zorunluluğuna işaret edilerek tartışılan bir Anayasa’nın sadece toplumun yarısını temsil etmesi bu gerçeği bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Kaldı ki 12 Eylül Faşist Anayasa dahi halkın %91 desteğiyle çıkmasına rağmen toplumsal bir mutabakat sağlanamamış ve tarihe Faşist Anayasa olarak geçmiştir.
İşte bugünde tarihin en hileli, en haksız ve en adaletsiz referandumuna tanıklık ettik.

Ülkenin en önemli kentlerinde HAYIR’ın çıkmasına rağmen, onca eşitsiz koşullarda çalışma yürütülmesine rağmen çok küçük bir farkla EVET’ in tüm manipülasyonlara rağmen önde olması zaten meşru olmadığını ortaya koymaktadır. Bu bakımdan Referandumda çıkan sonucu meşru görmüyor,asla kabul etmiyor, HAYIR’a gönül vermiş halkımızı sokakta oyuna sahip çıkmaya çağırıyoruz…