Rojava ile dayanışma paneli

BONN (09.11.2013)Almanya’nın Bonn kentinde, “Kürdistan Devrimi, Rojava’da Kürt Özgürlük Mücadelesi ve Almanya’daki Dayanışma Hareketi” konulu panel düzenlendi.

 

Panele, MLKP, PYD, AKAP (Antikapitalist Eylem Bonn), Tatort Kürdistan, Antikapitalist Üniversite Grubu ve Kürt Gençliği temsilcileri konuşmacı olarak katıldı.

 

İlk konuşmayı yapan MLKP temsilcisi, dünyanın dört bir yanında işçi sınıfı, emekçi ve ezilenlerin kapitalist sisteme başkaldırısının önemli olduğunu vurguladı. Rojava’da gerçekleştirilen devrimin, bölge halklarına özgürlük ve demokrasi getireceğine dikkat çeken MLKP temsilcisi, sosyalizme giden yolun da Rojava devriminden geçtiğini belirtti.

 

‘3. YOL ROJAVA DEVRİMİ’

 

Ortadoğu’da iki gerici cephenin çatıştığını, üçüncü cephenin Rojava olduğunu kaydeden temsilcisi, Ortadoğu halklarının kötünün iyisini seçmek zorunda olunmadıklarını, geleceklerini kendilerinin belirlemesi gerektiğini söyledi. Rojava devriminin tüm Ortadoğu haklarına umut taşıdığını anlatan temsilci, üçüncü cephenin desteklenmesi ve büyütülmesi çağrısı yaptı.

 

MLKP temsilcisi, Gezi isyanına dikkat çekti, ezilenler üzerindeki şovenizmin etkisinin kırılmasında ayaklanmanın büyük bir rol oynadığına dikkat çekti, “HDK ve HDP’ye bu konuda önemli görev ve sorumluluklar düşüyor” dedi.

 

AKP hükümetinin Rojava sınırına ördüğü utanç duvarını hatırlatan temsilci, “Kürt halkının birliğini, hiçbir duvar ayıramaz” diye konuştu.

 

MLKP’nin Rojava devrimini sahiplenmek için çağrı yaptığını hatırlatan konuşmacı, MLKP militanı Serkan Tosun’un Rojava devrimini savunurken Serekaniye’deki bir mevzide ölümsüzleştiğine dikkat çekti.

 

MLKP temsilcisi, ICOR’un Rojava devrimi ile dayanışmak amacıyla başlattığı kampanyayı hatırlattı, “Rojava ile dayanışmayı büyütelim” çağrısını yaptı.

 

‘TÜM HALKLARIN KURTULUŞU’

 

PYD Avrupa Basın Temsilcisi Redur Xelil, Rojava’daki devrimin yenilgiye uğratılamayacağını söyledi. Rojava’daki Kürt halkının mücadelesinin 1957 yılında başladığını hatırlatarak direnişin tarihçesini özetleyen Xelil, YPG’nin 35 bin kilometrelik bir alanı çetelerden kurtardığına dikkat çekti.

 

Kürt halkının, sadece kendisi için değil, tüm Ortadoğu ve dünya halklarının kurtuluşu için mücadele ettiğini vurguladı. Halkın Rojava’daki devrimi tüm imkanlarını seferber ederek desteklediğini belirten Xelil, 8 yaşında çocukların dahi mücadeleye katkı sunduklarını söyledi.

 

PYD Avrupa Basın Temsilcisi Redur Xelil, Rojava’da gerçekleştirilen devrimin savunulmasında kadınların özel rol aldığını ve belirleyici olduğunu anlattı.

 

Türk devletinin Rojava devrimini yenilgiye uğratmak için tüm imkanlarını çeteler için seferber ettiğini kaydeden Xelil, bunu ispatlayan çok belgenin ellerinde olduğunu belirtti.

 

Panelin diğer konuşmacıları da, Almanya’da Kürtler üzerindeki baskılara dikkat çekti, 16 Kasım’da Berlin’de PKK’ye uygulanan yasağın kaldırılması için yapılacak yürüyüşe çağrı yaptı.