Rojava şehidi Johnston için Sydney’de tören

etha-20150403-asyley-toren-03_ext

SYDNEY (04.04.2015)- Rojava’nın Til Hemis kentini özgürleştirme operasyonunda ölümsüzleşen Avustralyalı YPG savaşçısı Ashley Johnston (Serhat Bagok) için Avustralya’nın Sydney kentinde tören düzenlendi.

Til Hemis’in DAİŞ çetesinden temizlendiği özgürleştirme operasyonu sırasında 23 Şubat’ta yaşamını yitiren 28 yaşındaki YPG’li Johnston’un cenazesi Sydney’de Macquarie Park Mezarlığı’na son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze törenine Johnston’un ailesi ile Avusturalya’daki göçmen örgütlerinden yüzlerce kişi katıldı.
Törende YPG’li Johnston’un fotoğrafları taşınırken, tabut üzerine Avustralya ve YPG bayrakları örtüldü. “Şehit namirin” sloganıyla omuzlanan Johnston’un naaşı salona yürüyüşle taşındı.

Victoria Kürt Kurumu üyesi Rosa Bali yaptığı konuşmada, Rojava şehitlerini andı, “Ashley Johnston, insanlığın umudu oldu” dedi.

Üörende Aile adına söz alan anne Amanda Johnston, “Oğlum doğru, iyi ve haklı olan şey için yaşamını feda etti. Dünyada yanlış olan bir şey gördü ve doğru bildiği yolda gitti. Bu uğurda yola çıktı ve hayatı pahasına yardım etti” diye konuştu. Annenin konuşması dakikalarca alkışlandı.

Ardından Til Hemîs’te yaşamını yitiren YPG’nin İngiliz savaşçı Konstandinos Erik Scurfield’ın ailesinin gönderdiği mesaj okundu. Johnston’un cenazesinin önümüzdeki günlerde toprağa verileceği kaydedildi.

KAYNAK- ETHA