Rojava’daki katliam Liege ve Mannheim’de protesto edildi

Rojava’daki katliam Liege ve Mannheim’de protesto edildi

LİEGE (09.06.2014)- Belçika’nın Liege ve Almanya’nın Mannheim şehrinde bir araya gelen Kürt göçmenler, Rojava’da Kürtlere yönelik katliamları protesto etti ve dayanışma çağrısı yaptı.

PYD’nin çağrısıyla yapılan eyleme Liege Demokratik Kürt Toplum Merkezi de destek verdi. DKTM önünde bir araya gelen Kürt göçmenler, çetelerin katlettiği kadın ve çocukların fotoğrafları ve PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin yanı sıra “Rojava katliamını kınıyoruz” yazılı pankart taşıdı.

Place de Marche’de yolu trafiğe kapatan eylemciler, kısa süreli oturma eylemi yaparak sloganlar attı ve zılgıtlar çekti.

Eylemde yapılan konuşmada, Rojava’daki katliama bir an önce son verilmesi, Türkiye hükümetinin terörist çetelere verdiği desteğe son vermesi istendi.

İşçi sınıfının katliamın durdurulması için dayanışmada bulunması çağrısı yapılan açıklamada, Rojava’da yaşanan katliama karşı enternasyonal bir sessizliğin olduğu eleştirisi yapıldı.

Açıklamada, “Fransa Mali’de katliam var deyip barış adı altında müdahelede bulunuyor. Avrupa Birliği, Ukrayna için aynı tavrı gösterirken, Kürt halkına El Kaide ve El Nusra çeteleri tarafından yapılan ve uluslararası suçlar kapsamında olan katliama karşı sesizliğini koruyorlar” denildi, bu barbarlığın sonlandırılması için enternasyonal destek istendi.

SEREKANİ KATLİAMİNA MANNHEİM’DA PROTESTO

Mannheim Markpatzda, Demokratik Güç Birliği “Her yer taksim her yer rojava”, “Her yer direniş her der berxwedan” şiarıyla saat 18′de başlayan bir miting düzenledi.

Mitingde Pınar Aydınlar, Rojavali sanatçı Bengi Agiri ve gazeteci Özcan Yaman katıldı.

Mitingde DGB, AvEG-Kon, ATİK, Kürt Toplum Merkezi, ADHK adına yapılan konuşmalarda Rojava ve Taksim’in halkların kardeşliği ve direnişi olduğuna değinildi.

Mitinge AGİF, Lice direnişini selamlayan pankartıyla katıldı.