Rosa yürüyüşünden Kobane’ye selam

Rosa yürüyüşünden Kobane’ye selam

 

BERLİN (12.01.2015)- 11 Ocak Pazar günü yine on binlerce işçi emekçi, yaşlısıyla, genciyle, kadınıyla erkeğiyle, göçmeniyle ve yerlisiyle sabahın erken saatlerinden itibaren Berlin Friedrichshain’de bulunan sosyalistlerin anıt mezarına akın ettiler. Hitler faşizminin yenilgisinin 70. Yılında Kobane direnişiyle birlikte yaratılan yeni Stalingradlar selamlandı.

Yürüyüşe bayraklarıyla ve pankartlarıyla aralarında Sol Parti, MLPD, Rebell, DKP, SDAJ, ARAB, Antifaşist Eylem, Perspektif Komünizm, Kızıl Eylem Köln, Young Struggle, SKB, MLKP’li komünist kadınlar, MLKP, MKP, TİKP, TKP/ML, ATİK, TKEP/L, SKYP, Özgürlük ve Dayanışma, Nav-Dem ve TJKE olduğu güçler katıldı.

Sosyalist öncüler unutulmadı

Anıt mezarına gelen binler, “ölüler bizi uyarıyor” anıt taşının önünde durup yanlarında taşıdıkları kızıl karanfilleri bıraktılar. Burjuvazinin “sosyalizm bitti, tarihin sonu geldi” yalanlarına inat Alman devrim mücadelesinde derin izler bırakan sosyalist öncülere sahip çıktılar.

Rosa yürüyüşünden Kobane direnişine selam…

Frankfurter Tor’da başlayan Rosa Lüksemburg, Karl Liebknecht ve Lenin için yapılan geleneksel anma yürüyüşüne bu yıl Kobane direnişi de damgasını vurdu. ICOR aracında Kobane marşının Almanca versiyonu okundu. Enternasyonal Blokta “Rojava için silah” kampanyasının dev pankartı taşındı. Antifaşistlerin blokunda “Gerilla Rojbaş” parçası sürekli çalındı. Birçok kortejde 2 yıl önce Paris’te katledilen Sakine Cansız’ın ile Rosa’nın resmi bulunan pankartlar taşındı. Yürüyüş güzergâhında oturan Kürdistanlılar Almanya’da 22 yıldır yürürlükte olan PKK yasağına inat bayraklarını camlardan sarkıttılar. MLPD’nin gençlik örgütü Rebell “Kürdistan ve Filistin’e Özgürlük” pankartını taşıdı. Birçok Filistinli ve enternasyonalist Filistin bayraklarıyla yürüyüşe katıldılar. MLKP kortejinde Kobane’de şehit düşen MLKP şehitlerinin resimleri taşındı ve sıkça Kobane marşı okundu. Yürüyüş boyunca MLKP Almanya komitesinin çıkardığı bildiri dağıtıldı. MLKP’li Komünist kadınlar kortejlerinde “Sibel Bulut’tan Rosa Lüksemburg’a Rojava’da Kadın devrimi kazanacak” pankartını taşıdılar. MLKP kortejinin ön kısmında taşınan çelenk Sibel Bulut’un resmiyle birlikte anıt mezarına bırakıldı.

Irkçılara karşı ortak mücadele çağrısı

Yürüyüş boyunca yapılan birçok konuşmada Dresden’de gelişen PEGIDA hareketi teşhir edildi. 10 Ocak Cumartesi günü Dresden’de 35 bin kişinin katıldığı PEGIDA karşıtı örnek verilerek ırkçılığa, ayrımcılığa ve faşizme karşı ortak mücadele çağrıları yapıldı. Batıda cılız kalan PEGIDA hareketine karşı gelişen güçlü ırkçılık karşıtı yürüyüşler selamlandı. Enternasyonal ruhun hâkim olduğu yürüyüşte Bando ekipleri farklı bir renk kattı. Yürüyüş boyunca Robotski müzesini desteklemek için simit satışı yapıldı.

Herkes Charlie oldu

Birçok konuşmada Charlie Hebdo katliamı kınandı. AvEG-Kon’un katliamı kınadığı bildiri dağıtıldı. Yürüyüşte solcu gazetecilere karşı işlenen katliamı kınayan pankartlar da taşındı.

MLKP’lilerden devrim andı

MLKP’li güçler anıt mezarı ziyareti sonrası yerli dost güçlerle birlikte yaptıkları saygı duruşundan sonra devrim andı içtiler. Ardından Komünist İnşa adına yapılan konuşmadan sonra hep birlikte Çau Bella marşı söylendi.