Rotterdam’da Kadına Yönelik Şiddet Protesto Edildi

Rotterdam’da Kadına Yönelik Şiddet Protesto Edildi

Rotterdam (28.11.2015) – Hollanda’da Kadına Yönelik Şiddeti Protesto eylemleri devam ediyor.

25 Kasım’da Den Haag’da yapılan eylemin ardından, 28 Kasımda’da kadınlar Rotterdam’da  şiddete karşı sokağa çıktı. Çeşitli uluslardan kadın örgütleri ortak bir yürüyüş ve miting’te biraraya gelerek kadına yönelik cinsel şiddeti protesto ettiler.

Hollanda’nın Rotterdam kentinde Binnenweg  Plein’de, SKB’nin de yer aldığı yerli ve göçmen kadın örgütlerinden oluşan Kadına Yönelik Şiddete Hayır Komitesi’nin ” Dünyada Kadına Yönelik Şiddete Son!” ana temasıyla düzenlenen miting ve yürüyüşte yapılan konuşmalarda  Avrupa, Türkiye, Kürdistan, Orta doğuda ve dünya’da artan kadına yönelik şiddete ve yükselen mücadeleye dikkat çekilerek, Emperyalistlerin beslemesi İŞİD eliyle Rojava devriminin hedeflendiği, kadınların ön saflarda devrimi ve özgürlüklerini sahiplendiği belirtildi ve YPJ’li kadınların mücadelerinin örnek alınarak, Kürt halkı ile dayanışma çağrısı yapıldı.

Yapılan yürüyüşte “Başka bir Gelecek, Başka Bir Yaşam için Kahrolsun Savaş, Kadınlar Ön Saflara!, Dünya’da Kadına Yönelik şiddete Son,  Jin Jiyan Azadi! Şiddete, Kadın Cinayetlerine Son! Dünya Kadınları Şiddete Karşı Örgütleniyor!” sloganları atıldı.

Hollandaca Yazılı  “Kadına Karşı Şiddet, Baskı ve Sömürüye Hayır! Özgürlüğümüzün Teminatı Özsavunma Gücümüzdür! Başka bir Yaşam, Daha İyi Bir Gelecek İçin Kahrolsun Savaş, Kadınlar Ön Saflara! ” yazılı pankartların taşındığı eylemde kadınlar,  kadına yönelik şiddete dikkat çeken dövizler ve kendi bayrak ve flamalarını taşıdılar. Kalabalık alış veriş merkezleri boyunca yapılan coşkulu yürüyüş ve Uluslararası Özgür Kadın Vakfı’nın Arbane grubu  çevredekilerin yoğun ilgisiyle karşılandı.

Hak-Der’e bağlı Hollanda Alevi Kadınlar Birliği ve Rijnmond Alevi Kültür Merkezi Kadın Komisyonu eylemde pankart ve dövizleriyle yer aldı.

Rotterdam Central İstasyonu’na kadar süren yürüyüş, Rode Rot korosunun kadın direnişçiler için seslendirdiği devrimci marşla eylem sona erdi.

25 kasim 2015 Rotterdam 25 kasim Rotterdam 11