Rotterdam’da Katliamlar Protesto edildi.

Rotterdam’da Katliamlar Protesto edildi.

Rotterdam (20.08.2015) – Hollanda Demokratik Güç Birliği’nin çağrısıyla, faşist AKP devletinin Türkiye ve Kürdistan’da gerçekleştirdiği katliamlar ve topyekun savaş Hollanda’nın Rotterdam kentinde protesto edildi.

Rotterdam Türk Konsolosluğunun önünde yapılan eylemde, Kürt halkına, Alevilere, devrimci, demokrat ve tüm muhaliflere yönelik Türk devletinin terörü lanetlenerek, katliamlara ve saldırılara hemen son verilmesi istendi ve T.C Konsolosluğunun önüne siyah çelenk bırakıldı.

DGB adına yapılan konuşmada; Türkiye’nin yasalarını tanımayan,yasal mücadeleyi boşa çıkaran ve yasal olmayan her yöntemi meşru kılan yegane gücün Erdoğan ve AKP çetesi olduğu, ve yasaların ancak onları beslediği sürece değerli olduğu belirtildi ve konuşmanın devamında; “Yasa tanımazların en ağır silah ve bombardımanlarla saldırdığı Kürt halkı, kendi öz yönetimlerini kurarak ‘devleti tanımıyoruz’ cesaretiyle ayaklanınca neden haksız oluyor? Söz konusu yasaysa, mücadeleyi yasal alanda yürütmekse, ülkenin cumhurbaşkanının uymadığı bu yasalara Kürt halkı neden uymalı ? Erdoğanın tanımadığı anayasa kararını Kürt halkı neden tanımalı? Dost ve düşman herkes bilmeli ki, öz yönetim ilanı bir zorunluluktur. Ve bu zorunluluk Erdoğan ve AKP devletinin baskıcı, katliamcı,yasal mücadele karşısında tahammülsüzlüğünün bir sonucudur ve meşrudur” denildi.

Biz Demokratik Güç Birliği içerisinde yer alan Kürt,Sosyalist, Alevili gibi farklı yanları olan demokratik kurumlar olarak, yaşanan bu savaş ortamının tek sorumlusunun Erdoğan ve AKP’nin bu yasa tanımaz baskıcı tekçi zihniyeti olduğunu biliyor,bu sebeple Kürt halkının ve dostlarının meşru savunma hakkının haklı bir direniş olarak sahipleniyoruz. Bu taraflı duruşumuzla, yaşananların bir an önce son bulması, Kürt halkının barış istemine kulak verilmesi gereğiyle eylem ve protestolarımıza devam edeceğimizi yineliyoruz” sözlerine yer verildi.

Kirli savaşı ve katliamları teşhir eden pankart ve dövizlerin taşındığı eylemde, Türkçe ve Hollanda’ca “Kürt halkına yönelik katliamlara son! katil Erdoğan, çocuk katili Erdoğan! Devlet terörüne son! Kürdistan faşizme mezar olacak! Faşist AKP halka hesap verecek! Türk, Kürt kardeştir, AKP kalleştir! Yaşasın halkların kardeşliği!” sloganları Türkçe ve Hollanda’ca atıldı.