Rotterdam’da ‘Se Jinen Azad’ gecesi

  se jinen azad gecesi1

ROTTERDAM (27.01.2017)- Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen üç Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, Hollanda’nın Rotterdam kentinde düzenlenen “Se Jinen Azad” gecesinde anıldı.

Uluslararası Özgür Kadın Vakfı ve Helin Kadın Vakfı tarafından düzenlenen geceye, Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez ve Kemal Pir’in aileleri, BDP Eşbaşkanı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gültan Kışanak ile çok sayıda kişi katıldı. Gece üç Kürt kadın şahsında devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başladı.

Gecede Uluslararası Özgür Kadın Vakfı adına konuşan Dilek Kurt, “Onların şehadet yıl dönümünde böyle bir geceyi organize etmeyi görev bildik. Bir yıl boyunca ‘suskunluğunuz ortaklığınızdandır’ diye haykırdık. 3 arkadaşımızın katilleri hala ortaya çıkarılmamıştır. Bundan sonra da gerçek katillerin açığa çıkması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJKE) adına Sakine Cansız’ın 30 yıllık mücadele arkadaşı Sakine Karakoçan konuştu. Karakoçan, “9 Ocak’ta yüreğimize düşen ateş, yüreğimize, düşüncelerimize sıkılan kurşunlar hala yüreğimizi kanatıyor” dedi. 3 Kürt kadının doğduğu Dersim, Maraş ve Lice’nin aynı zamanda katliamların coğrafyaları olduğunu söyleyen Karakoçan, “Dersim’de, Bingöl’de, Maraş’ta doğduğumuzda dilimiz bize yabancıydı. Annelerimizin yaşadığı katliamları biz başka şekilde yaşıyorduk. Asimile edilerek yaşıyorduk. İşte Sakine buna karşı durdu. Bir daha katledilmeye karşı durdu. O yüzden Dersim’in asi kızı dedik” şeklinde konuştu.

Üç Kürt siyasetçinin Lozan Antlaşması’nın imzalandığı kent olan Paris’te katledildiğini hatırlatan Karakoçan, “Sorun bir katil sorunu değil, Lozan’dır. Kürdü inkar ve imha mantığıdır. Onların katledilmesiyle Lozan’ın kara yüzü bir kez daha açığa çıktı” dedi.

Ardından BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, konuştu. Üç Kürt kadın siyasetçiyi anlatan Kışanak, Sakine Cansız’la Diyarbakır zindanında birlikte kaldıklarını hatırlattı. Kışanak, Cansız için “2 yıl birlikte kaldık. İnsana güç veren moral veren özel bir yoldaşlığı vardı” dedi.

Kışanak’ın konuşmasının ardından “Se Jinen Azad” gecesi sinevizyon, şiir ve müzik dinletisiyle devam etti.