Sağlık kesintileri bebek ölümlerini arttırdı

Sağlık kesintileri bebek ölümlerini arttırdı

LONDRA (05.05.2014)- Kadın doğum kliniklerinde personel azaltma politikası Britanya’da yüksek bebek ölümlerine ve beyin hasarına neden oluyor.

The Guardian gazetesinin ülkenin önde gelen kadın doğum uzmanlarından Dr. David Richmond’la yaptıkları bir söyleşide, doktorun kaynaklar üzerinde yapılan kesintilerin yüksek ölüm ve beyin hasarlı doğumları arttırdığı belirtildi.

Richmond’un aktardığına göre her yıl İngiltere’de neredeyse 300 bebek doğumda ya da doğumdan hemen sonra hayatını kaybederken, 1200 tanesi de beyin hasarı geçiriyor.

Britanya’daki yıllık 4 bine yakın ölü doğumun “gereksiz ve önlenebilir” yaşam kayıpları olduğunun altını çizen Richmond sözlerine, “NHS’in doğum uzmanı ve ebe sayısı, doğum oranlarının artmasına karşın çok gerisinde kaldı. Bunun sonucunda ise, doğum ünitelerinde büyük bir sıkışıklık ve yoğunluk oluştu. Eğer öğleden sonra 3’te bir ebeye ihtiyaç duyuyorsanız, gecenin 3’ünde de buna ihtiyacınız olabilir. Bu ihtiyaç doğduğunda birine ulaşamıyorsanız o zaman burada büyük bir sorun var demektir” şeklinde devam etti. Şu anda NHS’in 2200 doğum danışmanı bulunduğunu ve bu sayının artan doğum oranlarına yetişmek için 3 bine çıkması gerektiğini belirten Richmond, finansal olarak sıkıntılı günler yaşayan NHS’in bu ihtiyacı karşılamasının olasılık dahilinde görünmediğinin altını çizdi.

NHS adına bir açıklamada bulunun Sağlık Bakanı, Dr Dan Poulter ise ölü doğan bebek sayısının 1993’den beri en düşük seviyelere indiğini, NHS’in kadınların doğum yapmaları için yeterli tüm donanıma sahip olduğunu belirtti.