Sağlık kesintilerine karşı halkın yürüyüşü tamamlandı

 ipp

LONDRA (08.09.2014)- Londra’da 6 Eylül Cumartesi günü binler sağlık kesintilerine karşı ve ulusal sağlık sisteminin (NHS) özelleştirilmesine karşı için yürüdü.

16 Ağustos’ta İskoçya’nın Jarrow ilinde başlayan yürüyüşler, Londra yürüyüşü ile 300 mili bularak, şimdilik sona erdi. Özelleştirmelere ve kesintilere karşı binlerce insanın katıldığı yürüyüşlerin yanı sıra aynı zamanda ülke genelinde on binlerce imza toplandı.

Londra yürüyüşü, sabah saatlerinde Kuzey Londra Edmonton Green’de toplanılması ile başladı. Yürüyüşün ikinci ayağı da Hackney’deki Clissold Park oldu. Daha sonra asıl toplanma merkezi olan Red Lion Square’e geçildi. 20 bin kişi burada buluşaral Trafalgar Square’e doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş ve miting boyunca kalabalık coşkusunu korudu. Yürüyüş boyunca öne çıkan slogan “Kimin NHS? Bizim NHS” (Whose NHS? Our NHS) olurken, “Sağlık sistemimizi kurtaracağız” “Piyasalaşmaya, özelleştirmeye ve kesintilere izin vermeyeceğiz”, “Özelleştirmelere hayır” sloganları da eylem boyunca atıldı.

Yürüyüşe, kendi hastaneleri kapatılmasına karşı mücadele yürütenler, emekliler, inşaat işçileri, değişik sendikalar ve siyasi partiler de katıldılar. Birçok kişi ise yürüyüşte çocuklarıyla birlikte yer aldı.

Trafalgar Square’de saat 15.30’da başlayan mitingde konuşmalar iki saati aşkın süre devam etti. Mitingde NHS kampanyasının temsilcileri, doktorlar, hemşireler, hastalar ve hasta yakınları yanı sıra, yazar Owen Jones da söz aldı.

Trafalgar Square mitinginin dağılması ardından ülke genelindeki 300 mil süren yürüyüş noktalanmış oldu. Ancak ilerleyen günlerde yeni yürüyüşler ve mitingler sıkça örgütlenmesi bekleniyor.

Kesintide ısrar direnişte ısrar…

Gerici Cameron hükumetinin kesintiler, özelleştirmeler ve diğer piyasacı uygulamaları ile halka ve halkın haklarına saldırıları sürüyor. Milyonlarca sterlinlik kesinti de sağlık sitemi kapsamında yapıldı ve yapılıyor. Hastaneler kapatılırken, yüzlerce insan işsiz kalma tehlikesi ile yüz yüze. Kesintilere karşı herkesi direnmeye çağıran sendikalar, diğer kitle örgütleri ve partiler ise bu durumun sadece sağlık sistemi için olmadığını, bütünlüklü ilerleyen bir program olduğunu ısrarla dile getiriyorlar.