Saint-Denis Üniversitesi’nde Barış Ataman anıldı

Saint-Denis Üniversitesi’nde Barış Ataman anıldı

PARİS (26.05.2014)- Saint-Denis Üniversitesi öğrencileri 13 Mayıs’ta intihar ettiği söylenen Barış Ataman andı.

22 yaşında hayata veda eden Barış Ataman adlı genç 2012 yılında Fransa’ya politik nedenlerle geldi. İltica başvurusundan sonra Paris Üniversitesi siyasal bilgiler bölümüne kaydoldu.

Geçen yıl Fransa’nın Lyon kentine yerleşen Barış Ataman’ın intihar ettiği öğrenildi. 22 Mayıs’ta da Barış’ın okul arkadaşları tarafından okulda bir anma toplantısı düzenlendi. Toplantıya Barış’ın arkadaşlarının yanı sıra Barış’ın babası, siyasal bilgiler bölümünün öğretmenleri. SUD (Öğrenci dayanışması sendikası) SKB ve farklı uluslardan göçmenler öğrenciler de katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan anma, Barış’ın kısa özgeçmişinin Türkçe ve Fransızcasızca okunması ile devam etti.

Ardından Siyasal bilgiler bölümü öğretmenleri, SUD ve SKB adına da birer konuşma yapıldı. Barış’ın babası kendini iyi hissetmediğinden mesajı sözlü olarak iletildi. Duygusal anların yaşandığı anma Barış’ın mücadelesinin yaşatılacağı sözü verilerek bitirildi.

Fransız polisinin cinayet şüphesi üzerine durduğu ve ölümünden 10 gün önce tehdit telefonları aldığı belirtilen Barış Ataman’ın 13 Mayıs’ta üzerine zift dökerek kendini yaktığı iddia edilmişti.