Sakine, Leyla ve Fidan için Berlin’de yürüyüş

Sakine, Leyla ve Fidan için Berlin’de yürüyüş

BERLIN (10.01.2017)- Berlin’de 9 Ocak günü Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan için bir anma yürüyüşü gerçekleştirildi.
Yürüyüşe Dest-Dan Kadin Meclisi, SKB, Alman kadın grupları, International Women Space, Ezidi Kadin Meclisi, HDK Kadın Meclisi, CIK Kadın Komisyonu ve PYD Kadın Komisyonu ortak çağrı yaptı.
Kleistpark Metro durağından 19 Aralık’ta DAİŞ katliamında 12 kişinin yaşamını yitirdiği Kudamm alanına kadar süren yürüyüşte sık sık ‘Sara, Rojbin, Ronahi – Jin, J,han, Azadi’ sloganı atıldı.
Sakine Cansız’ın ailesinin de yer aldığı yürüyüş boyunca kadın kurumları adına yapılan konuşmalarda Fransa ve Alman devletlerinin Paris katliamında suç ortağı oldukları, katliamın sorumlusu Türk devletiyle olan ilişkilerinden dolayı Paris’te süren davayı sürünceme bıraktıkları belirtilerek, davanın peşinin bırakılmayacağı, katil Ömer Güney’in öldüğünün açıklanarak davanın kapatılmasına izin verilmeyeceği belirtildi. SKB, yaptığı konuşmada kadınları ortak mücadeleye çağırdı.
Eylem sonunda Sakineler için mumlar yakıldı, çiçekler indirildi, daha sonra Berlin’de Noel Pazarına yapılan İŞİD saldırısında katledilen 12 kişi için mumlar yakıldı ve çiçekler bırakıldı.