Saldırılara Karşı Direnen Kürdistan Halkıyla Dayanışmayı Güçlendirelim!

Saldırılara Karşı Direnen Kürdistan Halkıyla Dayanışmayı Güçlendirelim!

Saldırılara Karşı Direnen Kürdistan Halkıyla Dayanışmayı Güçlendirelim!

Bizler aşağıda imzası bulunan kurumlar olarak;  AKP faşist devletin Kürdistan’da özyönetimlere karşı geliştirdiği katliam politikalarını protesto etmek ve özyönetimleri sahiplenmek, yine Kürdistan’daki katliamlara  karşı sesiz kalan Alman hükümetinin  harekete geçmesi için   Federal Almanya Hükümetinin önünde 26-27-28 Ocak tarihlerinde oturma eylemi yapacağız. Federal Parlamento önündeki eylemimiz 26 Ocak saat 11.00 de başlayacaktır.

AKP hükümeti, Kürt halkının özgürlük, Türkiye halklarının demokrasi mücadelesine yönelik katliam politikalarının dozunu gün geçtikçe artırmaktadır. Kürt halkının en doğal hakkı olan “özyönetim” talebini engellemek için Kürt şehirleri ablukaya alınmış, bu talebi sahiplenenler insanlık dışı yöntemlerle susturulmaya çalışılmaktadır. Barış talebini dile getirenler devlet baskısına maruz kalmakta, tutuklanmakta ya da katledilmektedir.

Hukuk ve düşünce özgürlüğü tamamen askıya alınmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren herkes soruşturmaya tabi tutulmaktadır. Yürüyüş ve gösteri yapmak isteyenlere gaz bombaları ile saldırılmakta, HDP gibi demokrasi güçlerinin örgütleri kapatılmaya çalışılmaktadır.

Böylesi bir süreçte; IŞİD gibi gerici-faşist örgütleri destekleyen, Suriye ve bölgede savaş politikalarını körükleyen AKP hükümeti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın, AB ve Alman hükümeti tarafından desteklenmesi tam bir ikiyüzlülüktür.

NATO, AB ve Almanya’nın, mülteci sorununu “çözme” adına Türkiye’yi açık bir şekilde desteklemesi, Türkiye’de yaşanan anti-demokratik uygulamalara ve Kürt halkına yönelik imha politikasına ortak olmak anlamına gelmektedir. IŞİD gibi terör gruplarını destekleyen, savaşı kışkırtan bir hükümetle mülteci sorunun çözülmesi mümkün değildir.

Bizler, Kürt ve Türk halklarının demokrasi ve özgürlük mücadelesinin yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Alman demokratik kamuoyunu, Türk hükümetinin Kürt halkına yönelik katliam politikalarını destekleyen kendi hükümetini ve mültecilere yönelik insanlık dışı politikalara karşı tepki göstermeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz. Çünkü Türkiye’de, Suriye’de, Irak’ta yaşanan ve sonuçları Avrupa’ya kadar uzanan insanlık dışı uygulamaların sorumlusu, NATO’nun bu savaş politikalarıdır.

  1. Avrupa Birliği ülkeleri Türkiye’ye silah ve asker göndermeyi derhal durdurmalıdır! Bölgede ve Türkiye’de konuşlanmış tüm askeri güçler geri çekilmelidir.
  2. Avrupa Birliği, Türkiye’de ve bölgede savaş ve katliam politikalarını yaygınlaştıran AKP hükümetine sunduğu desteğe derhal son vermelidir.
  3. Kürt halkına yönelik süren savaşa derhal son verilmeli, Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılarak, barış görüşmeleri yeniden başlanmalıdır. Özyönetimler kabul edilmelidir

Bu nedenle barış, demokrasi ve insan haklarına duyarlı bütün kamuoyunu yukarıdaki taleplerimizi hep birlikte savunmak  için  26-27-28 Ocakta Federal Parlamento önünde düzenleyeceğimiz oturma eylemine katılmaya çağırıyoruz.

 

Organize Eden Kurumlar

ABDEM, Navdem-Berlin, PYD-Berlin, Kobane-Solidaritätskomitee Berlin, Kurdistan-Solidaritätskomitee Berlin, AGIF, ATİF, ADHK, ARAB, Berliner Montagsdemo, Courage, Demokratik Güç Birliği, Frauenrat Dest Dan Berlin, DIDF, DKP-Berlin, Fidef, FKE (Ezidische Föderation) HDK und HDP-Berlin, Hände weg von Wedding, MLPD, NaO, Northeast-Antifa, Radikale Linke Berlin, REBELL, RKJ, Solidarität-International, Umweltgewerkschaft, Verband der Studierenden aus Kurdistan YXK, BO-Soziale Gerechtigkeit in LINKE/Spandau, Interventionistische Linke,   Initiative in Gedenken an Oury Jalloh e.V., Queer Radical Wagen Platz Kanal, Iinternasonal Women Space